Nowy numer 28/2018 Archiwum

Nie wstydzimy się Jezusa

Krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), symbole Światowych Dni Młodzieży nawiedziły szkoły, parafię i sanktuarium MB Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej, Zespół Szkół Publicznych w Skarżysku Kościelnym oraz PG w Suchedniowie. Wieczorem młodzież spotkała się przy symbolach ŚDM na Placu Staffa na Apelu Młodych.

Nawiedzenie w szkołach połączone było z modlitwą i akademią. Uczniowie z ZSP w Skarżysku Kościelnym, którzy przygotowują się do bierzmowania, wynosili krzyż i ikonę z samochodu-kaplicy. Wszyscy ubrani byli w żółte podkoszulki wolontariusza. Wśród nich Arek Węgłowski. Jak powiedział, wolontariusze również będą uczestniczyć w Apelu Młodych, będą nieść krzyż i go adorować.

- Według mnie, to było bardzo ważne wydarzenie. Cała nasza szkoła mogła uczestniczyć w spotkaniu i modlitwie przy symbolach ŚDM. Mogliśmy pokazać, że jest to dla nas niesamowicie ważne, bo jesteśmy chrześcijanami i nie wstydzimy się Jezusa - powiedział Łukasz Janiec po pożegnaniu ŚDM na placu szkolnym.

Nad przygotowaniami do tej szkolnej uroczystości czuwała katechetka s. Anna Wrzesińska.

- Jesteśmy ludźmi wierzącymi i nasze wszystkie dzieci uczestniczą w lekcjach religii. Myślę, że jest to dla nich moment historyczny, taki, który zapamiętają na całe życie - powiedziała Dorota Gibas, dyrektor ZSP w Skarżysku Kościelnym.

W szkolnych uroczystościach uczestniczył także ks. kan. Marian Czajkowski, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Skarżysku Kościelnym. - To radość dla parafii, jeśli krzyż ją nawiedza, a zwłaszcza jeśli przyjmuje go szkoła i tak życzliwie jest nastawiona do wartości religijnych - powiedział.

W sanktuarium MB Ostrobramskiej wokół symboli ŚDM zgromadzili się ludzie starsi i chorzy. Sprawowanej w ich intencji Eucharystii przewodniczył bp Henryk Tomasik. Jak powiedział, obecność symboli Światowych Dni Młodzieży jest także zaproszeniem do modlitwy w intencji ŚDM i samej młodzieży. - Bardzo proszę o tę modlitwę w intencji naszej młodzieży, aby była wierna Chrystusowi i Jego krzyżowi, aby naśladowała naukę Bożą w postawie dziecka wobec Pana Boga, które mówi: "Niech mi się stanie według Twego słowa". Bardzo proszę o modlitwę w intencji przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 roku.

O modlitwę w tej intencji prosił także kustosz sanktuarium ks. prał. Jerzy Karbownik: - Dziś przeżywamy to szczęście przyjmowania symboli w naszym mieście. W naszej świątyni gromadzimy się na dziękczynieniu, na Eucharystii. Modlimy się za ludzi starszych, chorych i cierpiących - mieszkańców naszego miasta, dekanatu - aby umieli dźwigać swój krzyż, ale także aby ofiarowali swoje cierpienia w intencji Światowych Dni Młodzieży.

Po Eucharystii wierni podchodzili do krzyża, aby go ucałować.

Po wieczornym Apelu Młodych symbole ŚDM wróciły do skarżyskiego sanktuarium.

  Eucharystii w skarżyskim sanktuarium MB Ostrobramskiej przewodniczył bp Henryk Tomasik
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma