Nowy numer 3/2021 Archiwum

Unijne wsparcie dla serca diecezji

Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu jest liderem projektu na termomodernizację, modernizację instalacji grzewczo-cieplnych oraz zamontowanie instalacji solarnych.

Funkcja lidera oznacza też stan zaangażowania w realizację projektu. W radomskim seminarium już zmodernizowano kotłownię oraz zainstalowano solary. U drugiego z beneficjentów projektu, w Ośrodku Kultury w Nasielsku, ocieplono ściany budynku i wymieniono część drzwi i okien. W Kongregacji Oratorium u radomskich filipinów prace dopiero ruszą.

Umowa o dofinansowanie została podpisana w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych z siedzibą w Radomiu. Stosowne dokumenty na unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013, Działanie 4.3 Ochrona powietrza, energetyka podpisali Leszek Ruszczyk, wicemarszałek województwa mazowieckiego i ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu. Kwota dofinansowania to niemal 4,5 mln zł. Środki finansowe zostały rozdzielone następująco: WSD - 3 mln 300 tys., Kongregacja Oratorium im. Św. Filipa Neri - 940 tys. zł i Nasielski Ośrodek Kultury - 100 tys. złotych.

- Wyrażamy wdzięczność marszałkowi i zarządowi. Wyższe Seminarium Duchowne i partnerzy projektu prowadzą szeroko zakrojoną działalność dydaktyczną i kulturalną. Dydaktyka to także ekologia ludzka, sztuka poszanowania człowieka. W seminarium nie tylko kształcimy alumnów, uczymy ich także ekologii ludzkiej i szeroko rozumianej ekologii środowiska. Radomskie seminarium jest obiektem położonym w przyrodniczo pięknym miejscu na obrzeżach Radomia. Utrzymanie i troska obejmuje więc nie tylko sam budynek, ale też jego otoczenie. Każdego roku goszczą u nas różne grupy zawodowe, a wśród nich np. nauczyciele. Spotykają się tutaj samorządowcy, często gości u nas młodzież i dzieci. Seminarium to gmach otwarty, ale też duży. Sami nie udźwignęlibyśmy ciężaru modernizacji. Fakt, że jesteśmy uczestnikami projektu, w który zaangażowało się centrum kultury w Nasielsku, pokazuje harmonię i współpracę instytucji kościelnych i świeckich - mówi ks. Wojtkun.

Prace kolejnego etapu termomodernizacji w seminarium ruszą już w najbliższych dniach. Terminy są krótkie i nieubłagane. Seminarium zapewnia, że realizacja zakończy się już we wrześniu, gdy przyjdzie czas rozliczenia projektu.

- Prace obejmą pięć skrzydeł budynku, poza salą gimnastyczną. Za nami modernizacja kotłowni i instalacja baterii solarnych. Przed nami docieplenie i zmiana elewacji całego budynku. Obok tego docieplimy stropy i dokonamy wymiany części okien. Ogrom prac, ale ufam, że damy radę. Jesteśmy zmotywowani i zdeterminowani - zapewnia ks. Mariusz Wincewicz, dyrektor ekonomiczny WSD.

Fronton Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu   Fronton Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama