Powstanie wystawy pt. "Serce diecezji - radomski pentagon", ustawionej przed Urzędem Miasta na centralnym deptaku Radomia, zainspirowało orędzie papieża Franciszka na tegoroczny Tydzień Modlitw o Powołania, w którym uczy, że wyjście jest fundamentalnym doświadczeniem powołania.
Pomysł zrodził się w głowie ks. Pawła Gogacza, wychowawcy alumnów i wykładowcy filozofii w radomskim seminarium. - Wychodzimy na "Żeromkę", bo do tego zachęca papież Franciszek. Nasza wystawa będzie tu dostępna do 20 maja. Na 16 tablicach pokazujemy życie w seminarium podczas 6 lat formacji do święceń kapłańskich. Ekspozycję łączymy też z 1. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II, który poświęcił radomskie seminarium i którego pomnik oglądają wychodzący z naszego gmachu - mówi ks. Gogacz.
- Nie wychodziliśmy do tej pory na ulicę, ale gdy w marcu ks. Gogacz zaproponował zorganizowanie takiej ulicznej ekspozycji, z kilkoma kolegami zabraliśmy się do roboty. Pomoc i życzliwość okazał nam Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria "Łaźnia" na czele z dyrektor placówki panią Beatą Drozdowską. 16 fotogramów pokazuje nasze życie w drodze do święceń. Wystawa ma też pewne "zabarwienie" powołaniowe. Już niebawem matury. Będą tu przechodzić abiturienci. Może to ich zachęci do przemyśleń o wyborach na przyszłość - mówi Damian Fołtyn, alumn V roku. - Nasz seminaryjny gmach to budynek o pięciu skrzydłach, pentagon, stąd tytuł. Spodziewamy się, że naszą wystawą przybliżymy to, czym tu żyjemy. Mam nadzieję, że uzmysłowimy odbiorcom, że nie jesteśmy tu zamknięci, że można nas zobaczyć - dodaje Daniel Wiecheć, alumn III roku.
Wystawa została otwarta przy obecności całej wspólnoty seminaryjnej, a ta wywołała spore zaciekawienie przechodniów. - Mój proboszcz ogłaszał otwarcie już wczoraj. Przyszedłem i nic się nie działo. Spóźniliście się - mówił alumnom mężczyzna, nie kryjąc drobnej irytacji. - To świetna wystawa. Oglądam z ogromnym zaciekawieniem - podsumowała pani Zofia.
- Papież Franciszek zachęca do wychodzenia na peryferia. Centralny deptak miasta nie jest urbanistycznym peryferium. Ale być może wśród oglądających naszą wystawę będą ci, którzy znajdują się na peryferiach Kościoła i ekspozycja zachęci ich do refleksji - mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor seminarium.
W otwarciu ekspozycji wziął udział bp Piotr Turzyński. - Ta wystawa wpisuje się w opisywanie świata. W rzeczywistości naszego miasta od ćwierć wieku jest seminarium, gdzie obecnie studiuje i formuje się do kapłaństwa 80 chłopaków, którzy poszli za Chrystusem. Oni nie tylko studiują i modlą się. Oni są honorowymi dawcami krwi, biorą udział w turnusach rehabilitacyjnych z niepełnosprawnymi, mają swoje pasje, jak futbol, siatkówka, muzyka czy teatr. Niech ta wystawa prowokuje wszystkich do czynienia dobra - mówił bp Piotr.