Nowy numer 41/2019 Archiwum

Biskup Piotr Turzyński

Biskup pomocniczy od 28 lutego 2015 r.

Urodził się 28 września 1964 w Radomiu. Uczył się w IV LO im. T. Chałubińskiego. W latach 1982-1988 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu i Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 28 maja 1988 r. Przez rok pracował jako wikariusz w Ostrowcu Świętokrzyskim. Potem studiował patrologię w Rzymie. W 1996 r. na Papieskim Uniwersytecie  Gregoriańskim otrzymał doktorat nauk teologicznych. Habilitował się w 2014 r. W latach 1995-2006 był ojcem duchownym w WSD w Radomiu, a następnie był tam wicerektorem i wykładowcą patrologii. W seminarium prowadził teatr klerycki. Był dyrektorem diecezjalnej rady ds. stałej formacji kapłanów oraz dyrektorem diecezjalnej rady ds. życia konsekrowanego. W 2008 r. objął funkcję przewodniczącego synodalnej komisji ds. kultury, mediów i nowej ewangelizacji. Jest cenionym rekolekcjonistą. Przygotowywał spotkania dla młodzieży z diecezji radomskiej pod nazwami Kuźnia Młodych, Apele Młodych i Diecezjalne Dni Młodzieży. Jest inicjatorem stowarzyszenia „Młyńska. Verum, Bonum, Pulchrum”, organizującego Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej.

17 stycznia 2015 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji radomskiej ze stolicą tytularną Usula. Święcenia biskupie otrzymał 28 lutego 2015 r. Jako dewizę biskupią przyjął słowa „Ecclesia Mater - Mater Ecclesiae” (Kościół Matka - Matka Kościoła).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL