- Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za Matkę Najświętszą, która jest obecna w historii Chrystusa, Kościoła, naszego narodu i każdego z nas. Dziękujemy Matce Najświętszej za Jej opiekę nad naszym narodem. Dziękujemy za naszą piękną polską historię, za ludzi, którzy troszczyli się o los naszej ojczyzny, o jej pomyślność. Za tych, którzy zatroskani o przyszłość narodu, ustanawiali Konstytucję 3 Maja - mówił podczas homilii bp Henryk Tomasik.
W Radomiu uroczystości z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbywały się na placu Konstytucji 3 Maja przed kościołem garnizonowym. Wcześniej, przed gmachem Urzędu Miejskiego, spotkali się uczestnicy uroczystości, m.in. parlamentarzyści, władze miasta, służby mundurowe, orkiestra wojskowa, poczty sztandarowe, przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich i organizacji społecznych, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy miasta. Następnie ulicą Żeromskiego wszyscy przemaszerowali na plac przed kościołem.
Paweł Dycht, kierownik Centrum Komunikacji Społecznej, w krótkim wystąpieniu przypomniał historię i okoliczności podpisania Konstytucji 3 Maja przez Polskę. Po złożeniu meldunku przez dowódcę Garnizonu Radom rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. Eucharystia sprawowana była w intencji ojczyzny.
- Dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za Matkę Najświętszą, która jest obecna w historii Chrystusa, Kościoła, naszego narodu i każdego z nas. Dziękujemy Matce Najświętszej za Jej opiekę nad naszym narodem. Dziękujemy za naszą piękną polską historię, za ludzi, którzy troszczyli się o los naszej ojczyzny, o jej pomyślność. Za tych, którzy zatroskani o przyszłość narodu ustanawiali Konstytucję 3 Maja.
Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej został odznaczony sztandar III LO im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Dzisiaj modlimy się za naszą ojczyznę, o jej pomyślność. Wiemy dobrze, że najważniejsza jest przemiana moralna człowieka. Przemiany społeczne, kulturowe, gospodarcze, polityczne mogą przynieść zaplanowane owoce tylko wówczas, gdy człowiek będzie lepszy. Gdy dokona się odnowa moralna każdego z nas - odnowa struktur i ludzi. Modlimy się o przemianę moralną naszych serc. „Miarą człowieka jest miara jego serca” - przypominał na polskiej ziemi Jan Paweł II. Modlimy się o dobre serca dla Polaków. Dzisiaj stawiamy sobie pytanie, w jakim stopniu kontynuujemy, my współcześni Polacy, tę wielką tradycję szacunku do Matki Bożej i spełnienia tej wielkiej prośby wypowiedzianej przez Matkę Najświętszą - „Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie”. Niech tak się stanie w naszym życiu - mówił w homilii bp Henryk Tomasik.
Po zakończonej Mszy św. został odczytany Apel Pamięci i oddano salwę honorową. Zostały wręczone złote i srebrne Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej oraz Medale Herbowe Miasta Radomia. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Uroczystości w Radomiu zakończyły się defiladą.
W godzinach przedpołudniowych na ulicach Radomia odbywał się Bieg Konstytucji 3 Maja.