Nowy numer 28/2018 Archiwum

Szaniec pierwszego partyzanta

Z okazji 75. rocznicy śmierci mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w miejscu, gdzie zginął, odsłonięto Ścianę Pamięci.

Dla rodziny to miejsce jest symbolicznym grobem „Hubala”, mojego dziadka. Tym większą wdzięczność chciałem wyrazić tym wszystkim, którzy przyczynili się do rekonstrukcji szańca i powstania tej pięknej Ściany Pamięci Hubalczyków – mówił Henryk Sobierajski, wnuk pierwszego partyzanta II wojny światowej, a wcześniej żołnierza wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. i reprezentanta Polski na olimpiadzie w Amsterdamie w 1928 r.

Tegoroczne uroczystości przy Szańcu „Hubala” miały charakter jubileuszowy. Dokładnie 75 lat temu mjr Dobrzański zginął w potyczce z Niemcami pod Anielinem koło Studzianny. Okupanci wywieźli jego ciało i pochowali w nieznanym do dziś miejscu. Szaniec to symboliczny grób bohatera. Uroczystość rozpoczęła Msza św. Po niej, obok szańca, odsłonięto i poświęcono Ścianę Pamięci, zawierającą tablice z nazwiskami hubalczyków. Po apelu poległych w długiej kolejce ustawiły się delegacje, które złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Szli w nich, między innymi, Jacek Michałowski, szef kancelarii Prezydenta RP, Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu, parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, represjonowani w okresie PRL, żołnierze, przedstawiciele szkół i placówek kulturalnych.

Na obchody specjalny list przysłał prezydent Bronisław Komorowski. „Szaniec Hubala jest pomnikiem oręża polskiego. Tutaj, na ziemi opoczyńskiej, stanęli do boju ostatni żołnierze II Rzeczypospolitej i chociaż polegli, to obronili honor ojczyzny i niezłomnie dochowali jej wierności” – napisał prezydent. List głowy państwa odczytał J. Michałowski. Na zakończenie uroczystości odbył się pokaz partyzanckiej szarży ułańskiej w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych.

Galeria na: radom.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma