Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pomóżmy im promować Radom

III Liceum Ogólnokształcące im. Dionizego Czachowskiego, jako jedyna szkoła z Radomia, wzięła udział w konkursie "Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu". Nagrali film o pierwszych wolnych wyborach. Zrobili plakat o Air Show. Przygotowali trasę edukacyjną dotyczącą protestu robotników z czerwca '76. Teraz czekają na głosy.

Od kilku lat konkurs organizują Klub Jagielloński i Fundacja PKO. - Ma on zachęcać młodych ludzi do poznawania historii Polski, a przy tym pozwala uczniom się zintegrować - wyjaśnia Aleksandra Halicka, uczennica III LO.

Uczniowie radomskiego liceum uczestniczyli w trzech spotkaniach, podczas których poznali m.in. funkcjonowanie parlamentu. Ich pierwszym zadaniem było nakręcenie krótkiego filmu nawiązującego do jakiegoś wydarzenia z historii Polski. - Zrobiliśmy film  o wyborach z 1989 r. Jest trochę humorystyczny. Wybierając taką formę, chcieliśmy pokazać, że lekcje historii nie muszą być nudne - mówi Ola.

Druga praca polegała na stworzeniu grafiki, która promuje miasto. Nazwali ją "Radom - odlotowe miasto". Nawiązuje do Air Show, imprezy, która jest wizytówką Radomia.

Trzecim zadaniem jest stworzenie projektu społecznego. - Nasza klasa właśnie go realizuje. Przygotowujemy wycieczkę dla gimnazjalistów śladami robotniczego protestu z czerwca 1976 r. Podzieliliśmy się na trzy grupy. Jedna odnajduje miejsca związane z protestem, druga zbiera podpisy, by w Radomiu powstał pomnik poświęcony tym wydarzeniom, a trzecia będzie oprowadzać gimnazjalistów i opowiadać historię protestu - opowiada Ola.

Na przygotowane przez radomskich licealistów prace można głosować na stronie internetowej Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu (tutaj). - Ten konkurs jest ważny nie tylko dla nas, ale też dla Radomia. Chcemy wypromować nasze miasto. Zachęcam do głosowania na nasze prace, gdyż bez tego nie uda nam się wygrać. Mam nadzieję, że nasze prace spodobają się wam, bo włożyliśmy w nie dużo serca i pracy - mówi Ola.

Uczniowie w czasie kręcenia filmu przybliżającego wybory z 1989 r.   Uczniowie w czasie kręcenia filmu przybliżającego wybory z 1989 r.
Michał Górka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama