Nowy numer 33/2018 Archiwum

Pełny pogrzeb zamiast "pokropku"

- Przy organizacji pogrzebu nienarodzonego dziecka należy proponować rodzinie pełny pochówek według rytuału pogrzebu dostosowanego do zwyczajów polskich - mówi ks. Sławomir Adamczyk, duszpasterz rodzin diecezji radomskiej.

Proboszczowie parafii w diecezji radomskiej otrzymali tzw. Instrukcję o pogrzebie dziecka, które zmarło przed urodzeniem, zaaprobowaną przez bp. Henryka Tomasika.

- Każdego roku tysiące małżeństw i rodzin cierpi z powodu śmierci swojego dziecka. Wśród nich szczególną grupę stanowią ci, którym dziecko zmarło jeszcze przed narodzeniem. Zwracam się do rodziców, żeby ciała swoich dzieci odbierali ze szpitali, by następne je godnie pochować. Duszpasterz powinien pomóc takiej rodzinie urządzić pogrzeb, niezależnie czy było ochrzczone, czy nie, oraz przeżyć czas żałoby - apeluje ks. Adamczyk i dodaje: - Należy odejść od tzw. praktyki „pokropku”. Jest to wyraz degradacji pochówku dziecka. Obrzędy pogrzebu mówią nie tylko o pokropieniu trumny wodą święconą, ale o pełnym pogrzebie dziecka z Mszą św. Należy także dokonać właściwych adnotacji w kartotece rodzinnej, w księgach parafialnych. Odpowiednie podejście duszpasterza, okazane spokój, cierpliwość, takt, szacunek, współczucie, pociecha, mają wielką wartość. Wsparcie rodzin w ich cierpieniu zaowocuje wdzięcznością i pozostanie na zawsze w ich pamięci. Właściwe podejście do pogrzebu dzieci to wielkie świadectwo troski o godność życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma