- Ta wystawa obrazuje pielęgniarkę kiedyś. Zmienił się jej wygląd, ale nie zmieniły się cierpienie pacjenta i rola pielęgniarki: niesienie pomocy choremu. Nasza praca wciąż wygląda tak samo. Jeśli nie będzie zmian, niedługo zabraknie pielęgniarek i nie będzie kto miał opiekować się chorymi - mówiła Mariola Łodzińska, przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Radomiu.
Tegoroczne obchody Dnia Pielęgniarki i Położnej miały w Radomiu dwie odsłony. Ta pierwsza to poparcie dla strajkujących koleżanek oraz postulaty dotyczące zmiany warunków pracy i podwyżki wynagrodzeń. Ta druga to debata "Miejsce i rola pielęgniarki i położnej w nowoczesnym systemie służby zdrowia" i otwarcie wystawy "Pielęgniarki w habitach". Debatę w Ośrodku Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" zorganizowali Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu RP, i senator Wojciech Skurkiewicz. Wystawa została przygotowana przez zespół Głównej Biblioteki Lekarskiej pod kierunkiem dr. Wojciecha Giermaziaka, dyrektora placówki.
"Już od średniowiecza działalność zakonów była ściśle związana z rozwojem szpitalnictwa na terenie całej Europy. Postulat niesienia pomocy potrzebującym zawarto w wielu regułach zakonnych. Pielęgnowanie chorych stanowiło realizację ewangelicznego przykazania miłości bliźniego i bardzo długo pozostawało domeną zgromadzeń zakonnych. Do dziś siostry zakonne angażują się w prowadzenie dzieł miłosierdzia - pracują jako pielęgniarki, chociażby w hospicjach, domach opieki oraz szpitalach" - informuje plansza otwierająca wystawę.
W otwarciu wystawy i debaty uczestniczył bp Henryk Tomasik. - Rok św. Jana Pawła II jest zachętą do odkrywania jego myśli i syntez. Jedna z nich to ta wypowiedziana do młodych w Warszawie w 1979 r.: "Miarą człowieka jest miara jego serca". Dziś dziękujemy pielęgniarkom za serce, które okazują potrzebującym. W Ewangelii została zapisana przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Stamtąd do naszych wypowiedzi weszło określenie samarytańska pomoc, posługa. Dziś dziękujemy pielęgniarkom i położnym za taką samarytańską posługę. Każdy z nas ma dla was wyrazy wdzięczności. W imieniu duszpasterzy dziękuję za ofiarną pracę, za realne wchodzenie w życie człowieka cierpiącego. Życzymy, aby dobro, które wnosicie, obejmowało innych i was, drogie panie, i aby wasza praca i poświęcenie spotykały się z wdzięcznością społeczeństwa - powiedział bp Tomasik.