Nasze placówki muzealne tradycyjnie włączyły się do ogólnopolskiej akcji "Noc Muzeów". Obok stałych ekspozycji znajdujących się na terenie placówek muzealnych, na gości czekało sporo niespodzianek.
Ciepły i piękny wieczór sprzyjał zabawie na dechach „Pod Dębem”, na którą zarosiło Muzeum Wsi Radomskiej. Tematem tej niezwykłej „Nocy Muzeów” w MWR były „Tańce polskie”. Do zabawy przygrywała ludowa kapela.
Ponieważ nie każdy wie, jak należy się w tym muzycznym rytmie poruszać, można było skorzystać z bezpłatnych lekcji i warsztatów, na których uczono podstawowych kroków ludowych tańców. Instrukcji udzielali wiejscy tancerze.
Jak kiedyś tańczono można było też zobaczyć na wystawie „Tańce Polskie. Malarstwo Katarzyny Chodoń” i na ekranie ustawionym w plenerze, gdzie był wyświetlany film o wiejskiej muzyce.
Między wiejskimi zabudowaniami na terenie placówki przechadzał się oddział partyzantów, odgrywanych przez członków grupy rekonstrukcyjnej - to w ramach „Partyzanckiej Nocy Muzeów”.
Tak jak MWR tak i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, gdzie trwała „Secesyjna Noc Muzealna 2015”, placówkę odwiedziły tłumy gości. Zwiedzający uczestniczyli w otwarciu wystawy „Młoda Polska - Kobieta. Uroda, ubiór, codzienność”. Można było zobaczyć stroje kobiece z końca XIX i początku XX wieku z kolekcji Krystiana Farysia oraz malarstwo, grafikę, rysunek i rzemiosło artystyczne ze zbiorów muzealnych i kolekcji prywatnych. Wystawie towarzyszyła ekspozycja „Motywy secesyjne na banknotach” z kolekcji Juliusza Bieniasia.
Niestety nie każdy miał szczęście, żeby zobaczyć program artystyczny w wykonaniu zespołów Resursy Obywatelskiej „Resursa w stylu retro”. Miejsce w których prezentowali się młodzi artyści było zbyt małe, by pomieścić wszystkich widzów.
Pokazy mody cieszą się dużym zainteresowaniem. Tak było i tym razem gdy swoje kreacje inspirowane secesją prezentowali studenci kierunku Wzornictwo I i II stopnia UTH w Radomiu. Atrakcji na terenie muzeum było znacznie więcej. Wśród nich warsztaty malarskie i kaligraficzne. Chętni mogli za pomocą lunety sięgnąć gwiazd, albo całkiem przyziemnie wziąć udział w warsztatach tanecznych. Prowadził je duet - Ewelina Grygier i Rafał Kwietniewski. Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. dr Teofila Rewolińskiego w Radomiu wyceniał i oceniał numizmaty oraz prowadził konkurs numizmatyczny z nagrodami.
Naprzeciwko Muzeum im. J. Malczewskiego, po drugiej stronie Rynku znajduje się odział muzeum Dom Gąski i Esterki. Tam na wykład „Motywy secesyjne na banknotach” zaprosił Juliusz Bieniaś. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa „Zanim powstało miasto”. Dla najmłodszych przygotowane były zabawy archeologiczne i konkurs „Zagadki spod ziemi”. Sądząc po tym, jak chętnie najmłodsi rysowali i malowali, był to bardzo dobry pomysł muzealników.