Człowiek służby, dobry człowiek

W gmachu Ministerstwa Finansów w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Tadeusza Wydrę, wybitnego radomianina i organizatora Służby Cywilnej w Polsce.

Tadeusz Wydra był absolwentem Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu. Ukończył studia na Wydziale Transportu Politechniki Świętokrzyskiej i studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pracował w Dziale Łączności i Automatyki PKP, był także nauczycielem w Zespole Szkół Elektronicznych w Radomiu. W latach1990-1996 pełnił funkcję dyrektora Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu. W latach 1997-1999, jako prezes zarządu, kierował Miejską Agencją Rozwoju Radom 2001. Był radnym Radomia I kadencji. W 1998 roku uzyskał z listy AWS mandat radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego I kadencji, a kilka miesięcy później został powołany na stanowisko dyrektora generalnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. W latach 2002-2004 był dyrektorem Departamentu Zarządzania Kadrami w Urzędzie Służby Cywilnej, a w latach 2004-2006 - wiceprezesem w spółce Polskich Sieci Elektroenergetycznych w Warszawie, tj. PSE Operator i PSE Serwis. W 2006 r. objął stanowisko dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów, później dyrektora generalnego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a w 2008 r. został dyrektorem Biura Prezydialnego Urzędu Dozoru Technicznego.

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyła najbliższa rodzina T. Wydry. Z lewej Mirosława Boryczka, dyrektor generalny Ministerstwa Finansów   W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyła najbliższa rodzina T. Wydry. Z lewej Mirosława Boryczka, dyrektor generalny Ministerstwa Finansów
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Był także działaczem społecznym. W okresie stanu wojennego współpracował z Biskupim Komitetem Pomocy Osobom Internowanym i Więzionym za Przekonania. Działał także w organizacjach katolickich: KIK, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Radomskiej i w Stowarzyszeniu "Inicjatywa”. W 1989 wstąpił do lokalnego Komitetu Obywatelskiego. Udzielał się jako doradca sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Dzięki zaangażowaniu T. Wydry w Radomiu znalazło siedzibę Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów przy ul. Kieleckiej oraz nowy obiekt Urzędu Dozoru Technicznego przy ul. 11 Listopada. Centrum Przetwarzania Danych w obecnej chwili jest sercem świadczenia nowoczesnych usług elektronicznych przez cały resort Ministerstwa Finansów.

Tadeusz Wydra za wybitne osiągnięcia w służbie państwu i społeczeństwu, za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej i pomoc potrzebującym został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Upełnomocniona przez prezesa Urzędu Dozoru Technicznego Kapituła w 2013 roku uhonorowała T. Wydrę, dyrektora Biura Prezydialnego, odznaką "Zasłużony dla dozoru technicznego".

 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..