Nowy numer 47/2020 Archiwum

Człowiek służby, dobry człowiek

W gmachu Ministerstwa Finansów w Warszawie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Tadeusza Wydrę, wybitnego radomianina i organizatora Służby Cywilnej w Polsce.

Na uroczystości obecni byli członkowie rodziny śp. T. Wydry - żona Małgorzata oraz synowie Bartłomiej i Robert z żonami. Odsłonięcie tablicy poprzedziła konferencja upamiętniająca jego służbę państwu.

Jak powiedziała Mirosława Boryczka, dyrektor generalny Ministerstwa Finansów, to szczególna konferencja, a u źródeł pomysłu jej zorganizowania jest myśl o wspaniałym człowieku. - To był człowiek, który realizował zasadę "od słów do czynów". Jeżeli zapomnimy, że mamy coś dobrego po sobie zostawić, coś konkretnego, coś, co służy ludziom, to możemy uznawać naszą misję za pustą i patetyczną. Ta konferencja jest o tym, co udaje się dobrego zrobić - mówiła.

Jan Pastwa, dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, przypomniał, że T. Wydra był dyrektorem generalnym w czterech różnych urzędach. - W każdym z tych miejsc zostawił ślad swojej ręki, zostawił materialne ślady i wdzięczną pamięć ludzi. Oprócz tych ważnych stanowisk przez pewien czas zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Kadr Służby Cywilnej w Urzędzie Służby Cywilnej. Tam również odcisnął swoje piętno, wybudował system zarządzania kadrami Służby Cywilnej, który - rozwinięty i ulepszony - działa do teraz - powiedział.

Za upamiętnienie męża Tadeusza Wydry dziękuje żona Małgorzata. Obok minister finansów Mateusz Szczurek   Za upamiętnienie męża Tadeusza Wydry dziękuje żona Małgorzata. Obok minister finansów Mateusz Szczurek
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Tablicę odsłonił minister finansów Mateusz Szczurek. Została ona umieszczona na ścianie przy drzwiach gabinetu, w którym pracował T. Wydra. Znajduje się na niej napis: "Tadeusz Wydra (1958-2013), urzędnik państwowy, menadżer, społecznik. Współtwórca polskiej Służby Cywilnej. Dyrektor generalny Ministerstwa Finansów w latach 2006-2008. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla Polski".

- Tadeusz Wydra był człowiekiem służby. Służby Polakom, służby dla pracowników Ministerstwa Finansów i tych urzędów, w których przyszło mu zajmować kluczowe stanowiska. Był też dobrym człowiekiem. Nie znałem go zawodowo, ale z każdym dniem, i to mówię z całkowitym przekonaniem, doświadczam pewnego śladu, który po sobie zostawił tutaj, w ministerstwie. To ten etos służby cywilnej dla kogoś, kto przychodzi zupełnie z zewnątrz, z sektora prywatnego, po 12 latach pracy w korporacji, jest po prostu niesamowity. Bardzo się cieszę, że ta tablica już na stałe zagości w naszym ministerstwie po to, abyśmy wszyscy do tego etosu dorośli i wszyscy go podtrzymywali. Bo gdyby wszyscy służyli Polsce w taki sposób, jak Tadeusz Wydra, to Polska byłaby krajem niedościgłym, nie do pokonania - powiedział minister.

Konferencje wygłosili (od lewej): Claudia Torres-Bartyzel, Jan Pastwa, Jacek Kapica, Robert Firmhofer, Zbigniew Derdziuk   Konferencje wygłosili (od lewej): Claudia Torres-Bartyzel, Jan Pastwa, Jacek Kapica, Robert Firmhofer, Zbigniew Derdziuk
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Referaty podczas konferencji wygłosili: Claudia Torres-Bartyzel, Szef Służby Cywilnej, Jan Pastwa, dyrektor Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, Zbigniew Derdziuk, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2009-2015, Jacek Kapica, podsekretarz stanu, szef Służby Celnej z Ministerstwa Finansów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama