Na ul. Żeromskiego przed Urzędem Miasta można oddać surowce wtórne i zaczerpnąć porady lekarza specjalisty. Do 18.00 trwa tam Wielki Festyn Proekologiczny połączony z imprezą promującą zdrowie.
Nowością tegorocznej edycji Wielkiego Festynu Ekologicznego jest ekobazar. To miejsce, gdzie można zostawiać używane, ale wciąż sprawne przedmioty: artykuły gospodarstwa domowego i sportowe, zabawki, książki, płyty, komiksy i różnorakie drobiazgi. Każdy, kto wśród nich znajdzie coś dla siebie, może sobie to wziąć całkowicie nieodpłatnie.
System "z drugiej ręki" jest eko - ogranicza ilość przedmiotów trafiających na składowisko. Zamiast kupować nowy przedmiot, możemy korzystać z używanego, który może jeszcze długo posłużyć!
Wszyscy, którzy przynoszą przedmioty na ekobazar, otrzymają sadzonki roślin ozdobnych lub ziół. Ekobazar czynny będzie do 17.00.
Jak co roku, podczas festynu odbywa się zbiórka surowców wtórnych oraz zużytego sprzętu RTV i AGD. Za przyniesione surowce w ramach akcji "Kwiatki za odpadki" można dostać sadzonki roślin ozdobnych na balkony i rabaty.
Podczas festynu jest też wielka loteria. Do wygrania rowery, sprzęt gospodarstwa domowego oraz wiele innych nagród!
Przed festynem, w Resursie Obywatelskiej odbyło się Proekologiczne Forum Dzieci i Młodzieży, zakończone barwnym ekologicznym korowodem. Przed Urzędem Miejskim konkursy ekologiczne i zabawy dla dzieci i młodzieży animuje Fundacja ekologiczna Arka z Bielska Białej.
- Prowadzimy tutaj nieszablonową edukację. Są oczywiście warsztaty, mamy konkursy, ale zachęcamy do uczestnictwa w nich happeningami. Przywieźliśmy ogromną kulę ziemską. Dzieci podnosiły i przenosiły kulę. Nie chcemy tylko wypełnić ich głów wiedzą, ale również wzbudzić emocje, które sprawią, że przekaz ekologiczny zostanie lepiej zapamiętany, będzie się kojarzył z czymś przyjemnym, też z zabawą nie tylko trudnymi tematami - mówi Alicja Fober z fundacji.
Tę część festynu zorganizował Urząd Miejski i firma Radokom.
Stowarzyszenie Środowisko Inicjatywa zaprosiło z kolei do udziału w imprezie integracyjno-prozdrowotnej "Zdrowy Radom - Festyn Promocji Zdrowia". - Połączyliśmy piknik zdrowotny z ekologicznym, dlatego że ekologia, zdrowy styl życia, warunki naszego codziennego funkcjonowania, czyli dbanie o czystość wody, gleby, powietrza - to wszystko jest ważnym elementem jeżeli chodzi o naszą świadomość dotyczącą zdrowia - wyjaśnia Lucyna Wiśniewska, prezes Inicjatywy i dyrektor sanepidu.
W Pikniku biorą udział różne instytucje i organizacje, które działają na rzecz zdrowia, jego ochrony. - Część zdrowotna pikniku jest bardzo atrakcyjna. Można skorzystać z porad specjalistów pod namiotami. Są pielęgniarki. Można zmierzyć sobie ciśnienie i poziom glukozy we krwi. Spośród lekarzy specjalistów jest kardiolog, ginekolog, pediatra, lekarz rodzinny, neurolog, stomatolog - wylicza L. Wiśniewska.
Ponadto można skorzystać z porad m.in. Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowej Inspekcji Pracy, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.