Nowy numer 43/2020 Archiwum

Papieski dzień w Radzie Miasta

- Może jeszcze nie mamy dystansu, by nazwać ten dzień jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym w historii Radomia - mówił bp Piotr Turzyński.

Wykład bp. Piotr Turzyńskiego   Wykład bp. Piotr Turzyńskiego
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Wykładu biskupa w sali obrad Rady Miasta słuchali parlamentarzyści na czele z senatorem Wojciechem Skurkiewiczem, przedstawiciele władz miasta na czele z Radosławem Witkowskim, prezydentem Radomia, radni i szereg zaproszonych gości, na czele z bp. Henrykiem Tomasikiem.

Jest już tradycją wielu lat, że w rocznicę wizyty papieża Polaka w Radomiu, która miała miejsce 4 czerwca 1991 r., organizowane jest uroczyste posiedzenie Rady Miasta. W tym roku, z racji Uroczystości Bożego Ciała, posiedzenie odbyło się późnym popołudniem w przeddzień rocznicy.

Bp Henryk Tomasik dziękuje za zorganizowanie papieskie sesji Rady Miasta   Bp Henryk Tomasik dziękuje za zorganizowanie papieskie sesji Rady Miasta
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Bp Turzyński mówił o znaczeniu pontyfikatu Jana Pawła II, a to odniósł do trzech wymiarów: znaczenia dla Kościoła, promocji Polski oraz wymiaru społeczno-polityczno-kulturalnego. Osobną kwestią była sama wizyta w Radomiu. - Może jeszcze nie mamy dystansu, by nazwać ten dzień jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym w historii Radomia. Przecież musimy przyznać, że tego dnia gościliśmy nie tylko głowę Kościoła, ale też głowę Państwa Watykańskiego. A przecież musimy przyznać, że naszego miasta raczej nie odwiedzają prezydenci z zagranicy - mówił bp Piotr Turzyński.

Prelegent apelował, byśmy wracali do nauczania papieża Polaka oraz nie zapominali, że dzień jego wyboru, 16 października 1978 r., był pierwszym kamyczkiem, który ruszył i w konsekwencji przyniósł kres ustroju komunistycznego. Przypomniał tu mało znane słowa I sekretarza KPZR Michaiła Gorbaczowa, który goszcząc na Watykanie swej żonie w ten sposób przedstawił ojca świętego: ”Raiso, mam zaszczyt przedstawić ci największy autorytet moralny na ziemi”.

Po sesji uczestnicy stanęli do pamiątkowej fotografii   Po sesji uczestnicy stanęli do pamiątkowej fotografii
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama