Nowy numer 4/2021 Archiwum

Przyjedźmy znów do skarżyskiej Ostrej Bramy

Wówczas, 10 lat temu, uroczystości przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. Korony poświęcił 8 września 2004 roku św. Jan Paweł II.

Razem z metropolitą wrocławskim 2 lipca 2005 r. korony na wierną kopię obrazu MB Ostrobramskiej nałożyli kard. Franciszek Macharski, metropolita krakowski, abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, i bp Zygmunt Zimowski, nasz ówczesny ordynariusz. W uroczystości wzięły udział tysiące wiernych.

Koronacja była zwieńczeniem długich lat starań o stworzenie w Skarżysku-Kamiennej sanktuarium, które byłoby szczególnie bliskie tym, którzy - pochodząc z terenów dawnej Rzeczypospolitej - w latach PRL nie mogli odwiedzać wileńskiego sanktuarium. Temu dziełu z wielkim zaangażowaniem patronował bp Edward Materski, pierwszy ordynariusz radomski, pochodzący z Wilna. Bp Materski nie wziął udziału w uroczystościach koronacyjnych. Uniemożliwiła mu to choroba. Łączył się w uczestnikami uroczystości dzięki mediom.

– W 10. rocznicę koronacji chcemy dziękować Bogu za tamtą uroczystość. Chcemy też dziękować za ludzi, którzy wspierali i wspierają nasze sanktuarium. Nie możemy też zapomnieć, że 20 lat temu Matka Boża Ostrobramska została ogłoszona patronką naszego miasta – mówi ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz i budowniczy sanktuarium.

Rocznicowe uroczystości rozpocznie Msza św. w niedzielę 5 lipca o 18.00. Celebrze będą przewodniczyć abp Zygmunt Zimowski i abp Wacław Depo. – Po Mszy św. zapraszamy na oratorium ku czci Matki Bożej "Święta przy Tobie chwila" w wykonaniu solistów, Chóru Kameralnego "Fermata", studentów IEM UJK oraz orkiestry symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej.  Jest to oratorium napisane specjalnie dla tego miejsca i swoimi treściami rozsławia imię Maryi Ostrobramskiej i nasze sanktuarium – zaprasza kustosz.

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, od lat jest czcicielem MB Miłosierdzia i często odwiedza skarżyską Ostrą Bramę   Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, od lat jest czcicielem MB Miłosierdzia i często odwiedza skarżyską Ostrą Bramę
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama