Nowy numer 28/2018 Archiwum

Uwaga! Barszcz Sosnowskiego w Radomiu

Mimo że Straż Miejska i pracownicy Zakładu Usług Komunalnych usuwają krzaki barszczu Sosnowskiego, wciąż można je spotkać w Radomiu i okolicy.

Kilkanaście krzaków tej groźnej rośliny wyrosło na radomskich Wośnikach. Strażnicy miejscy usuwali je na Jeżowej Woli i Wacynie. Internauci informują, że barszcz Sosnowskiego rośnie przy drodze na cmentarz w Pelagowie, a nawet w niedaleko centrum miasta, na łąkach za Osiedlem Etiuda przy ul. Zbrowskiego.

My, otrzymawszy informację od jednej ze służb miejskich, napotkaliśmy tę roślinę na ścieżce między ul. Starokrakowską o Osiedlem Południe (ul. Kosynierów).

W krajach byłego Związku Sowieckiego barszcz Sosnowskiego bywa nazywany "zemstą Stalina", a to dlatego, że został sprowadzony na europejskie tereny ZSRR z Kaukazu krótko przed jego śmiercią.

  Roślina osiąga nawet 4 m wysokości
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Barszcz Sosnowskiego pochodzi z rejonu Kaukazu. Został odkryty w 1944 r. Jego nazwa wiąże się z Dmitrijem Iwanowiczem Sosnowskim, rosyjskim botanikiem, badaczem flory Kaukazu. W 1970 r. barszcz Sosnowskiego opisała radziecka botanik Ida Panowna Mandenowa. Początkowo, od lat 50. do 70. XX wieku, barszcz wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego  jako roślina pastewna. Jednakże, z powodu zagrożenia dla zdrowia, uprawy zarzucono. Ale roślina, niezwykle inwazyjna, bardzo szybko zaczęła się rozprzestrzeniać spontanicznie, przyczyniając się do ginięcia gatunków miejscowych. Obecnie można go spotkać na całym terytorium Polski. Wobec zagrożenia, w 2013 r. została sporządzona mapa jego występowania (TUTAJ).

 Barszcz Sosnowskiego osiąga nawet kilka metrów wysokości, a jej kwiatostany dochodzą do 50 cm. Nie wolno jej dotykać, nie należy się także do niej zbliżać, szczególnie w upalne i wilgotne dni. Zawarte w wodnistym soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych związki chemiczne stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi. W kontakcie ze skórą i w obecności światła słonecznego, w szczególności ultrafioletowego, sok i wydzieliny powodują oparzenia  II i III stopnia. Objawy pojawiają się już po kilkunastu minutach od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ osobista wrażliwość poszczególnych osób. W ciągu doby pojawia się zaczerwienienie skóry i pęcherze z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni. Po tygodniu miejsca podrażnione ciemnieją, a taki stan może się utrzymywać przez kilka miesięcy. Miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Ponadto badania potwierdzają, że oparzenia mogą mieć działanie wywołujące chorobę nowotworową oraz mogą powodować zmiany w rozwoju płodu.

  Barszcz Sosnowskiego (łac. Heracléum sosnówskyi) to roślina zielna należąca do rodziny selerowatych
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma