Miejscem przygotowania do zawarcia małżeństwa powinny być parafie, choć coraz więcej instytucji chce je wyręczać.
Zdarza się, że narzeczeni, którzy chcą zawrzeć sakramentalny związek małżeński, przynoszą do swoich parafii zaświadczenia o ukończeniu przygotowania do małżeństwa... drogą internetową. – Coraz więcej instytucji chce wyręczać parafie, oferując różne usługi. Szczególny niepokój budzą środowiska zebrane wokół strony internetowej www.nauki.pl, które oferują przygotowanie do małżeństwa wyłącznie przez internet. Taka praktyka jest niezgodna z obowiązującymi metodami katechez i uniemożliwia narzeczonym bezpośredni kontakt z duszpasterzem i doradcą życia rodzinnego – mówi ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Wyjaśnia on, że certyfikaty ukończenia internetowych nauk przedmałżeńskich nie mogą być podstawą do zaliczenia katechez przedmałżeńskich. – Miejscem przygotowania do zawarcia małżeństwa jest parafia zamieszkania. Z tej racji duszpasterze mają obowiązek przygotować młodych ludzi do ślubu kościelnego na wszystkich etapach: dalszym, bliższym i bezpośrednim. Takie przygotowanie powinno być udokumentowane odpowiednim zaświadczeniem. Nie powinno się odsyłać narzeczonych do innej parafii na spotkania z duszpasterzem czy doradcą życia rodzinnego – wyjaśnia ks. Adamczyk.
Z myślą o narzeczonych, którzy przyjeżdżają do domu na wakacje lub weekendy i nie mogą skorzystać ze spotkań w ciągu tygodnia przy parafii katedralnej w Radomiu (ul. Sienkiewicza 13), w lipcu i sierpniu została dodatkowo uruchomiona Poradnia Rodzinna. Będzie ona czynna w każdą sobotę od 10.00 do 12.00 (sala konferencyjna na I piętrze).
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się