Do egzaminu wstępnego w WSD w Radomiu przystąpiło 7 kandydatów. Rok temu było ich 13. Czy to oznacza trwały spadek?
Można tak pomyśleć, patrząc z perspektywy roku, ale w dłuższym wymiarze czasu sprawa ma się nieco inaczej. - Trzy lata temu na pierwszą turę zgłosiło się 4 kandydatów. Wtedy byliśmy bardzo zaniepokojeni. Ale potem, na drugą turę zgłosiło się 9. Dwa lata temu I rok w seminarium rozpoczęło 21 alumnów, a w ubiegłym roku było ich 26. Teraz mamy 7, ale rozpoczyna się druga tura przyjęć i zobaczymy, ilu ich ostatecznie będzie - mówi ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu, informując jednocześnie, że całe seminarium - już z przyjętymi obecnie - liczy 68 kleryków na sześciu latach studiów i formacji do kapłaństwa.
Szukając jakiejś tendencji, rektor zwraca uwagę na to, że każdego roku spora część kandydatów to osoby, które zdawały maturę wcześniej. - Z siódemki obecnych kandydatów trzech to panowie, którzy nieznacznie przekroczyli 30. rok życia. Mają za sobą studia, pracę - czy to w sądzie rejonowym, w MOPS-ie, czy firmie budowlanej. Oni wiedzą, z czego rezygnują - wyjaśnia rektor i wskazuje na jeszcze jeden stały element: - Cała siódemka, opowiadając o dojrzewaniu decyzji o wstąpieniu do seminarium, wskazuje na konkretnego księdza, duszpasterza z ich parafii, który dał świadectwo kapłaństwa radosnego, zaangażowanego i rozmodlonego.
Mimo że uczelnie w kraju zasadniczo zrezygnowały z egzaminów wstępnych, kandydaci do seminarium w Radomiu nadal stają do egzaminu. - To wymóg stawiany przez Wydział Teologii KUL, a nasi alumni są jego studentami. Kandydaci odpowiadają na pytania dotyczące prawd wiary, moralności chrześcijańskiej oraz wiedzy z życia Kościoła. Ten egzamin pozwala nam na zorientowanie się, jaką wiedzę posiadają wstępujący do nas kandydaci - mówi ks. Wojtkun.
Tegoroczny egzamin ma jeszcze jedną nowość: test psychologiczny. - Takie testy w naszym seminarium przechodzili alumni podczas I roku. Teraz przeprowadzamy je już w momencie egzaminu wstępnego. Jest to wymóg, jaki seminariom stawia Konferencja Episkopatu Polski. Test przeprowadzają psycholodzy i psychoterapeuci. Jego wyniki mają pomóc samym kandydatom w poznaniu samego siebie, w pokazaniu przestrzeni, które wymagają przepracowania - wyjaśnia rektor.
Spośród 7 kandydatów tylko jeden pochodzi z Radomia (parafia pw. Chrystusa Króla). Pozostali przyjechali z: Jasieńca Iłżeckiego, Kuczek, Niekłania, Sienna, Starachowic (parafia pw. MB Nieustającej Pomocy) i Stromca.