Nowy numer 24/2018 Archiwum

Koncert w pałacowym salonie

Był to już drugi koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom - Orońsko 2015.

Melomani spotkali się w Orońsku, w pałacu Józefa Brandta. Koncert mistrzowski „Muzyka Wiednia i Paryża” poprowadził Robert Grudzień, wirtuoz organów, pomysłodawca, organizator i dyrektor festiwalu. 

Przed publicznością wystąpił duet z Austrii – Ria Georgiadis (flet) i Sven Birch, (fortepian).

Ria Georgiadis jest grecką flecistką. Wykształcenie muzyczne otrzymała w Salonikach, Linzu i Fryburgu Bryzgowijskim. Koncertuje na najważniejszych festiwalach muzycznych w całej Europie.

Sven Birch, to solista, muzyk kameralny, akompaniator, dyrygent i kompozytor. Od 1992 roku wykłada na Uniwersytecie Muzycznym im. Brucknera w Linzu, gdzie kieruje wydziałem instrumentów klawiszowych.

W programie koncertu znalazły się m.in. Rondo e – moll na flet i fortepian Frantza Xavera Mozarta (syna Wolfganga Amadeusza Mozarta), Fantaisie Mélancolique op.1 Mathieu André Reicherta i czteroczęściowa Suita op. 34 Charles'a Marie Widora.

– Trwa „Rok św. Jana Pawła II” i organizowany przez nas festiwal jest poświęcony właśnie temu świętemu. Wśród naszych festiwalowych propozycji są dwa spektakle wykonywane po raz pierwszy w Polsce. Jeden jest o mamie, a drugi o ojcu św. Jana Pawła II. Nie wszyscy wiedzą, że lekarz proponował mamie św. Jana Pawła II, aby usunęła ciążę, bo porodu nie przeżyje ani ona, ani dziecko. Zaufała Bogu. Modliła się razem z mężem i dziecko – przyszły papież – urodziło się zdrowe – powiedział Robert Grudzień.

Nad scenariuszami do koncertów, obok Roberta Grudnia, pracują Halina Łabonarska, Jerzy Zelnik i Anna Drela.

Kolejny koncert już 20 lipca o 18.00. Tym razem w kościele ewangelickim przy ul. Reja 6, w Radomiu. Publiczność usłyszy Tamarę Remez, sopranistkę. Na organach będzie jej towarzyszyć Ksenya Pogorelaya. Obydwie artystki przyjadą z Białorusi, z Mińska.

Na cały festiwal składa się 11 koncertów. Ostatni, finałowy zaplanowano 11 października o 12.00, w kaplicy w „Emaus”, w Turnie koło Białobrzegów. Wystąpią: Dominik Sutowicz (tenor, solista Opery w Łodzi i Teatru Narodowego w Warszawie) oraz Robert Grudzień (organy). Koncert poświęcony będzie ojcu św. Jana Pawła II.

Wszystko na temat festiwalu na: www.grudzień.pl.

  Wśród słuchaczy były przedstawicielki najmłodszego pokolenia
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
  Festiwal ma swoich fanów
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma