Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nad dopalaczami pracują naukowcy

- Dominują pieniądz i pragnienie zysku bez świadomości wyrządzonych krzywd - powiedział bp Henryk Tomasik na temat dopalaczy.

Bp Henryk Tomasik, który jest krajowym duszpasterzem młodzieży, przyznał, że miał możliwość odwiedzenia laboratorium, gdzie prowadzone są badania nad dopalaczami. – Mogłem usłyszeć, że pracują nad nimi ludzie nauki. Prawdopodobnie poniżej doktora habilitowanego nie można było dokonać takiej syntezy. Mówiono o konkretnym dopalaczu. To smutne, że upada etyka pracownika nauki. To wszystko obraca się przeciwko człowiekowi. Potrzebny jest prymat etyki nad techniką. Dominują pieniądz i pragnienie zysku bez świadomości wyrządzonych krzywd – powiedział bp Tomasik, który był gościem Radia Plus Radom.

Krajowy duszpasterz młodzieży zgodził się z opinią, że wszelkie uzależnienia mają swoje źródło w braku wzorców wychowawczych. Jego zdaniem, zaburzona hierarchia wartości powoduje, że młody człowiek jest zagubiony. – Dlatego tak bardzo potrzebne są wychowanie i kształtowanie właściwych postaw, by umiejętnie korzystać z pięknego daru wolności. Wołam o potrzebę wychowania. Ważne, abyśmy wszyscy grali w drużynie Jezusa – mówił biskup.

W tym roku doszło do co najmniej 9 przypadków śmiertelnych po zażyciu dopalaczy, a 2 tys. osób zatruły się tymi substancjami. Tylko w województwie śląskim w ostatnich dniach do sanepidu wpłynęły zgłoszenia o 597 podejrzeniach zatrucia dopalaczami. Do szpitali trafiły 434 osoby.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama