Nowy numer 2/2021 Archiwum

Statystyki mówią, że jest lepiej

Na konferencji prasowej w KWP w Radomiu, inspektor Rafał Korczak, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji wraz z zastępcami inspektorem Markiem Świszczem i młodszym inspektorem Kamilem Borkowskim prezentowali statystyki za pierwszych sześć miesięcy roku.

Pierwsza połowa tego roku przyniosła spadek przestępczości w Polsce. Analiza dokonana na podstawie liczby postępowań wszczętych przez Policję w sprawach o przestępstwa pokazuje, że pozytywne trendy w zakresie walki z przestępczością się utrzymują. W garnizonie mazowieckim wszczęto o 1,3 proc. ilość postępowań mniej niż w takim samym okresie 2014 roku, przy wzroście wykrywalności o 2,8 proc. – do poziomu 75,7 proc.

Niezwykle ważna jest poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach – ostatnie pół roku to o 8,5 proc  wypadków mniej, niż w analogicznym okresie roku 2014 i o 9 proc mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Spadła też ilość kradzieży samochodów.

– W 113 wypadkach zginęło 125 osób, w tym 39 osób to piesi – informował inspektor Marek Świszcz.

Policjanci z drogówki rygorystycznie  reagowali na wykroczenia związane z przekraczaniem dozwolonej prędkości i jazdę pod wpływem alkoholu.  W sumie zatrzymano 385 praw jazdy.

Wydział do zwalczania przestępczości narkotykowej powstał w KWP w Radomiu w ubiegłym roku. Widoczne są efekty pracy tego wydziału. W pierwszej połowie roku policjanci zabezpieczyli  40 kg narkotyków, w tym ponad 12 kg amfetaminy i ponad 23 kg marihuany. – Zlikwidowaliśmy na terenie garnizonu ponad 40 plantacji, czyli tygodniowo średnio ponad dwie plantacje narkotyków. To daje ponad 200 kg środków odurzających – powiedział młodszy inspektor Kamil Borkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji.  Mazowiecka policja cały czas zajmuje się też problemem dopalaczy. W 2011 roku policja zamknęła na terenie województwa mazowieckiego – poza Warszawą – 70 sklepów oferujących dopalacze. – Od 1 lipca tylko w sklepach na terenie garnizonu zostało zabezpieczonych ponad 1500 porcji dopalaczy – nie wahajmy się dopalaczy nazwać narkotykami, to jest narkotyk – podkreślał K. Borkowski. – Działania służb są skierowane na zwalczanie tego procederu i w sposób ciągły zwalczana jest ta przestępczość – dodał.

Gorzej przedstawiają się statystyki dotyczące utonięć. Od początku roku na terenie garnizonu mazowieckiego utonęło 27 osób.

W wyniku działań profilaktycznych skierowanych do seniorów, spadła ilość przestępstw w których ofiarami byli ludzie starsi. Spadłą też ilość przestępstw z udziałem nieletnich. To również wynik działań profilaktycznych. Policjanci m.in. spotykają się w szkołach z dziećmi i młodzieżą. Odbywają także spotkania z seniorami.

Statystyki pokazują również, że działania policji coraz lepiej są oceniane przez mieszkańców Mazowsza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama