Na konferencji prasowej w KWP w Radomiu, inspektor Rafał Korczak, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji wraz z zastępcami inspektorem Markiem Świszczem i młodszym inspektorem Kamilem Borkowskim prezentowali statystyki za pierwszych sześć miesięcy roku.
Pierwsza połowa tego roku przyniosła spadek przestępczości w Polsce. Analiza dokonana na podstawie liczby postępowań wszczętych przez Policję w sprawach o przestępstwa pokazuje, że pozytywne trendy w zakresie walki z przestępczością się utrzymują. W garnizonie mazowieckim wszczęto o 1,3 proc. ilość postępowań mniej niż w takim samym okresie 2014 roku, przy wzroście wykrywalności o 2,8 proc. – do poziomu 75,7 proc.
Niezwykle ważna jest poprawa stanu bezpieczeństwa na drogach – ostatnie pół roku to o 8,5 proc wypadków mniej, niż w analogicznym okresie roku 2014 i o 9 proc mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Spadła też ilość kradzieży samochodów.
– W 113 wypadkach zginęło 125 osób, w tym 39 osób to piesi – informował inspektor Marek Świszcz.
Policjanci z drogówki rygorystycznie reagowali na wykroczenia związane z przekraczaniem dozwolonej prędkości i jazdę pod wpływem alkoholu. W sumie zatrzymano 385 praw jazdy.
Wydział do zwalczania przestępczości narkotykowej powstał w KWP w Radomiu w ubiegłym roku. Widoczne są efekty pracy tego wydziału. W pierwszej połowie roku policjanci zabezpieczyli 40 kg narkotyków, w tym ponad 12 kg amfetaminy i ponad 23 kg marihuany. – Zlikwidowaliśmy na terenie garnizonu ponad 40 plantacji, czyli tygodniowo średnio ponad dwie plantacje narkotyków. To daje ponad 200 kg środków odurzających – powiedział młodszy inspektor Kamil Borkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji. Mazowiecka policja cały czas zajmuje się też problemem dopalaczy. W 2011 roku policja zamknęła na terenie województwa mazowieckiego – poza Warszawą – 70 sklepów oferujących dopalacze. – Od 1 lipca tylko w sklepach na terenie garnizonu zostało zabezpieczonych ponad 1500 porcji dopalaczy – nie wahajmy się dopalaczy nazwać narkotykami, to jest narkotyk – podkreślał K. Borkowski. – Działania służb są skierowane na zwalczanie tego procederu i w sposób ciągły zwalczana jest ta przestępczość – dodał.
Gorzej przedstawiają się statystyki dotyczące utonięć. Od początku roku na terenie garnizonu mazowieckiego utonęło 27 osób.
W wyniku działań profilaktycznych skierowanych do seniorów, spadła ilość przestępstw w których ofiarami byli ludzie starsi. Spadłą też ilość przestępstw z udziałem nieletnich. To również wynik działań profilaktycznych. Policjanci m.in. spotykają się w szkołach z dziećmi i młodzieżą. Odbywają także spotkania z seniorami.
Statystyki pokazują również, że działania policji coraz lepiej są oceniane przez mieszkańców Mazowsza.