Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kościół we Wsoli czeka remont wieży

Najbardziej ucierpiały gminy Zakrzew (Natalin), Jedlnia-Letnisko (blisko 20 interwencji) oraz Jedlińsk (Wsola, ponad 20 zgłoszeń). W wyniku weekendowych nawałnic uszkodzony został dach kościoła we Wsoli.

Ponad 20 budynków uszkodziły weekendowe wichury w gminie Zakrzew. W teren ruszyły gminne zespoły szacujące straty. Chodzi nie tylko o uszkodzone budynki, ale także tunele z papryką.

W gminie Przytyk nawałnica naruszyła kilka dachów i połamała drzewa. Skutki tych zniszczeń usunięto w pierwszej kolejności. Ze stratami muszą się liczyć producenci papryki.

W gminie Jedlińsk najbardziej ucierpiały wsie Kamińsk, Piastów, Wsola, część Wielogóry, Jedlińsk, Bierwce i Wierzchowiny. Tędy przesuwała się największa nawałnica i z silnym wiatrem i gradem. Jak poinformował Kamil Dziewierz, wójt gminy, na lotnisku aeroklubu w Piastowie wichura powaliła drzewa, zawaliła jeden z budynków, a jeden z samolotów przesunęła po pasie startowym.

Komunikat rzecznika prasowego wojewody mazowieckiego

Uszkodzenia budynków mieszkalnych i gospodarczych, zniszczone dachy, zerwane linie energetyczne, szkody w uprawach rolnych oraz podtopienia to efekt frontów burzowych, które przeszły w sobotę i niedzielę nad województwem mazowieckim. Strażacy interweniowali blisko 2 tys. razy. Bez prądu w najgorszym momencie było 218 tys. odbiorców. Podczas przejścia nawałnic nikt nie został ranny.

Najwięcej zdarzeń wystąpiło w powiatach: radomskim, przasnyskim, ciechanowskim, makowskim, sierpeckim, żyrardowskim oraz w Warszawie. Według wstępnych danych straży pożarnej, łącznie, od soboty 18 lipca, w województwie zostało poważnie uszkodzonych blisko 280 dachów w domach mieszkalnych i budynkach gospodarczych. Silny wiatr powalił ponad 1600 drzew, wystąpiło około 50 podtopień. Awarie energii elektrycznej są stale usuwane, obecnie bez prądu pozostaje ponad 39 tys. odbiorców (stan na 20 lipca godz. 13.00). Nie występują utrudnienia na drogach. Samorządy rozpoczęły już szacowanie strat, by zweryfikować skalę zniszczeń w budynkach i gospodarstwie.

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, burze, już o nieco mniejszym nasileniu, będą przechodzić w nocy z wtorku na środę (głównie na zachodzie kraju) oraz z czwartku na piątek (na południu).

Jedlnia-Letnisko. Ta ogromna sosna opadła na dach budynku   Jedlnia-Letnisko. Ta ogromna sosna opadła na dach budynku
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama