Promowanie regionalnego i lokalnego dorobku kultury województwa łódzkiego, w tym ziemi drzewickiej, podniesienie rangi sztuki ludowej oraz integracja społeczności lokalnej - oto główne zadania Rewii Sztuki Ludowej Drzewica 2015.
Niewielkie stoiska przygotowane przez KGW były jak cząstki wiejskiej chaty. Przyozdobione dziełami sztuki rękodzielniczej: koronkami, serwetkami haftowanymi, robionymi na drutach lub szydełku, ale i tymi wycinanymi z papieru. Ułożone w stosik poduszki, obleczone były w śnieżnobiałe powłoczki na których wzrok przyciągał kolorowy haft. Haft królował niemal wszędzie, na bluzkach, makatkach, obrazkach, obrusach.
W dawnych chatach nie mogło zabraknąć kwiatów z bibuły. Zimą miały przypominać te rosnące na polach i w przydomowych ogródkach. Ułożone w bukiety stały w wazonach. Splecione w girlandy oplatały święte obrazy i figurki.
W Regionalnym Centrum Kultury w Drzewicy odbyła się pierwsza edycja przeglądu kół gospodyń wiejskich z gminy i miasta Drzewica. Koła ich rywalizowały o Grand Prix przeglądu. Każda z grup zaprezentowała wytwory rękodzieła ludowego oraz występ artystyczny składający się z krótkiej scenki z życia dawnej wsi i tradycyjnych pieśni ludowych. Jury oceniało również przygotowane przez gospodynie tradycyjne potrawy lokalne.
Organizatorzy tego wydarzenia to Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” oraz Regionalne Centrum Kultury, a pomysłodawca to Dominik Niemirski, radny Gminy Miasta Drzewica. Kierowane przez niego Drzewickie Centrum Wolontariatu „Ofiarna dłoń” pomagające m.in. osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, od 5 lat współpracuje z lokalnymi kołami gospodyń wiejskich. Koła wspierają stowarzyszenie, organizując różne akcje społeczne. – Postanowiłem odwdzięczyć się i zorganizować coś dla KGW. Stąd pomysł na Rewię Sztuki Ludowej, aby pokazać talent artystyczny i umiejętności, a także wspaniałe potrawy, które potrafią przygotować ich członkinie – powiedział Dominik Niemirski. Zgodnie z duchem spotkania, na którym członkinie KGW wystąpiły w strojach ludowych, również pan Dominik miał na sobie ludowy strój.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 7 kół: Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrówce, KGW w Domasznie, KGW w Idzikowicach, KGW w Strzyżowie, KGW w Trzebinie, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Radzicach oraz Stowarzyszenie "Moje Tradycje i Innowacje" w Żarkach.
W komisji konkursowej zasiedli przedstawiciele instytucji, które sprawowały patronat merytoryczny nad przeglądem: Aldona Plucińska – starszy kustosz w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, dr Piotr Czepas – kurator Zespołu Działów Etnograficznych w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi, dr Marcin Piotrowski – Zakład Etnologii i Folklorystyki, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, dr Damian Kasprzyk – prezes Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Zbigniew Skuza – zastępca dyrektora ds. muzealnych Muzeum Wsi Radomskiej.
Zanim imprezę oficjalnie otworzyli Krzysztof Kowalski, dyrektor RCK w Drzewicy, i Dominik Niemirski, gości powitały Zespoły Ludowe z Regionalnego Centrum Kultury Mali Drzewiczanie i Drzewiczanie.
Po koncercie można było oglądać, co przywiozły ze sobą poszczególne koła. Decyzją członków jury Rewię Sztuki Ludowej Drzewica 2015 zwyciężyło Stowarzyszenie "Moje Tradycje i Innowacje" z Żardek, które na część kulinarną konkursu przygotowało kapustę z grochem. Prezentowana przez nich scenka związana z obrzędem rodzinnym to oczepiny. Pozostałe koła prezentowały na scenie pranie nad rzeką, przędzenie wełny, dzierganie serwetek, czesanie lnu, darcie pierza, haftowanie, kiszenie kapusty.
W imprezie uczestniczyła poseł Dorota Rutkowska. Gratulowała organizatorom pomysłu i perfekcyjnej realizacji przedsięwzięcia. Parlamentarzystka dziękowała osobom związanym z KGW w gminie Drzewica za wszystko, co przygotowały na Rewię Sztuki Ludowej, i za to, robią na co dzień. Jak zaznaczyła, dzięki nim w opoczyńskim regionie sztuka ludowa nie zaginie. Prosiła też, aby o tę sztukę dbać, aby ja pielęgnować.
Rewię Sztuki Ludowej Drzewica 2015 dofinansowało województwo łódzkie.