Nowy numer 17/2024 Archiwum

Studnia-niespodzianka

Na radomskim rynku od ubiegłego roku prowadzone są badania archeologiczne. Przed rokiem skupiono się na poszukiwaniu śladów dawnego ratusza. Teraz trwają prace przy odkopywaniu dawnych studni.

Tym razem archeolodzy poszukują studni, które znajdowały się przy dawnym ratuszu. Jedna z nich z kołowrotem, zaznaczona jest na rysunku Samuela Hoppena. Rycina powstała w 1808 roku. Tę studnię już odnaleziono. Trwają prace przy jej odkopywaniu.

– Konstrukcja studni wskazuje, że ona może być z XVII wieku. Pierwotnie powinna być z połowy XIV wieku, ale jeszcze do końca brak pewności, która część cembrowiny być może była zmieniona i czy już kopiemy tę oryginalną studnię. To musimy jeszcze określić. W tej chwili jej głębokość to około 3 m. Ze wstępnych odwiertów wynika, że jest głębsza. Jeśli nie była czyszczona, to na jej dnie, pod warstwą ziemi, którą studnię zasypano, może uda nam się znaleźć coś ciekawego – mówi Grzegorz Barczyk, kierownik prac archeologicznych na radomskim rynku.

A mogą to być różne przedmioty codziennego użytku, które do studni przypadkiem wpadły, na przykład ozdoby, monety, łyżki, naczynia.

Druga studnia, na wprost dawnej apteki przy Rynku 12, a właściwie jej zarys, została odkryta podczas nadzorów archeologicznych podczas kopania prawdopodobnie rowu na kable. Nie była ona zaznaczona na żadnych dostępnych dokumentach i materiałach.

Teraz i tu trwają prace archeologiczne. Konstrukcja studni wskazuje, że jest ona młodsza od poprzedniej. Może pochodzić z okolic XIX wieku. – Bo cembrowina jest tak zwana tartaczna, czyli belki są heblowane, z zaciosami, ociosami. Dlatego wydaje się, że jest ona młodsza. Ale, jak i przy tej południowo-zachodniej, może być też tak, że od góry była nowa cembrowina. Może będziemy wiedzieli więcej, gdy dotrzemy do dna studni – opowiada G. Barczyk.

Archeolodzy niebawem będą jeszcze szukać trzeciej studni, w części północno-zachodniej rynku, symetrycznie do tej pierwszej, przyratuszowej. Z opisów historycznych i planów źródłowych z XVIII w. wynika, że były przy ratuszu dwie studnie.

Badania archeologiczne prowadzi Spółka Rewitalizacja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy