Nowy numer 3/2021 Archiwum

Pokazywał, jak żyć Ewangelią

W radomskiej katedrze sprawowana była Msza św. koncelebrowana w 3. rocznicę śmierci bp. Stefana Siczka. Homilię wygłosił bp Henryk Tomasik.

- Dziś Panu Bogu dziękujemy za takich przewodników po drogach wiary, uznania świętości Pana Boga, jak św. Ignacy Loyola. Pokazywał radykalizm Ewangelii, pokazywał potrzebę troski o wspólnotę. Jego cechą charakterystyczną w zgromadzeniach, które założył, była wyjątkowa wierność ojcu świętemu, a więc wyjątkowe zatroskanie o jedność Kościoła. Dziękujemy za takich przewodników wiary, którzy pokazują, jak żyć Ewangelią. Żyć Ewangelią - o tym także pamiętał śp. bp Stefan. Służył temu, aby człowiek we wspólnocie wielbił Pana Boga, aby uznawał świętość Pana Boga, aby z wiarą przyjmował Boże słowo, aby także mógł przez swoją wewnętrzną postawę zasłużyć na kolejne Boże dary. Wspominamy dziś śp. bp. Stefana. Panu Bogu dziękujemy za jego posługiwanie, za jego troskę o diecezję, kapłanów, alumnów, siostry zakonne, rodziny, Ruch Światło-Życie, Kościół Domowy. Za zaangażowanie w to, aby człowiek bardziej poznał i pokochał Chrystusa. Prosimy Pana Boga, aby mógł doświadczyć tego wielkiego święta, którym jest ciągłe przebywanie z Panem Bogiem w niebie - mówił ordynariusz.

Bp Stefan Siczek zmarł 31 sierpnia 2012 roku   Bp Stefan Siczek zmarł 31 sierpnia 2012 roku
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Bp Stefan Siczek zmarł 31 lipca 2012 r. w zaciszu swojego mieszkania w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu, w 52. roku kapłaństwa i w 21. roku biskupstwa. Miał 75 lat. Był doktorem prawa kanonicznego i biskupem tytularnym Dagno oraz wikariuszem generalnym diecezji radomskiej.

Bp Stefan Siczek urodził się w 20 września 1937 roku w Siczkach, w gminie Jedlnia-Letnisko. W latach 1955-1961 studiował w seminarium duchownym w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie przyjął w 27 maja 1961 roku z rąk bp. Jana Kantego Lorka w Sandomierzu. Następnie w latach 1963-1967 kontynuował naukę na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1973 roku ukończył Prymasowskie Studium Życia Wewnętrznego w Warszawie. Wielokrotna odmowa paszportu uniemożliwiła mu studia w Rzymie. Nominację na biskupa pomocniczego radomskiego otrzymał w 25 marca 1992 roku. Sakrę biskupią przyjął 11 kwietnia tego samego roku z rąk kard. Józefa Glempa. Dewizą życiową bp. Stefana Siczka były słowa: "Żyć Ewangelią".

Po śmierci bp. Jana Chrapka Kolegium Konsultorów wybrało 20 października 2001 roku bp. Siczka na administratora diecezji radomskiej. Posługę tę pełnił do momentu przekazania władzy w diecezji nowemu biskupowi radomskiemu - bp. Zygmuntowi Zimowskiemu - 25 maja 2002 r. Drugi raz funkcję administratora diecezji pełnił po powołaniu do pracy w Watykanie abp. Zimowskiego - od 18 kwietnia do 15 listopada 2009 r., kiedy to papież mianował bp. Tomasika biskupem radomskim. Biskup Stefan w grudniu 2011 roku został Honorowym Obywatelem Jedlni-Letniska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama