Nowy numer 3/2021 Archiwum

Retrocykliści na deptaku

Pasjonaci na oryginalnych pojazdach zbudowanych 80 lat temu wystartowali z pl. Teatralnego w Warszawie.

Po 9 godzinach jazdy i po pokonaniu 120 km uczestnicy rajdu stawili się na pl. Corazziego w Radomiu, przed budynkiem Urzędu Miasta. Rowerową wyprawę zorganizowali „Sprężyści” – Radomska Grupa Retrocyklistów. W ten sposób pasjonaci starych rowerów postanowili uczcić 130. rocznicę pojawienia się w Radomiu pierwszego roweru.

– To rocznica, która warta jest przypomnienia. Dziś ulice miasta pełne są rowerów, a prawie nikt nie wie, kiedy i jak to wszystko się zaczęło. W 1885 r. warszawscy cykliści wyruszyli na pionierskie wyprawy rowerowe, na trasie których był także Radom. Teraz, gdy my ruszyliśmy na zabytkowych rowerach i w strojach z lat 30. ubiegłego wieku, prowadzeni w eskorcie zabytkowych samochodów i motocykli, już na Nowym Świecie wzbudzaliśmy takie zainteresowanie, jakie zapewne w Radomiu budzili pierwsi rowerzyści. Były zdjęcia i wiwaty – mówi Łukasz Wykrota, jeden ze „Sprężystych”.

Przed gmachem Urzędu Miasta witali ich radomianie ubrani w stroje z lat 30., a potem można było oglądać z bardzo bliska oryginalne przedwojenne rowery, wyprodukowane zresztą w Radomiu, na których „Sprężyści” odbyli swój rocznicowy rajd, oraz kilka zabytkowych samochodów, które towarzyszyły im podczas rajdu.

– Wszyscy jesteśmy zmęczeni, ale jednocześnie bardzo szczęśliwi, zwłaszcza że to pierwsza tego typu impreza w Polsce. Często w wielu miejscach są prezentowane zabytkowe samochody, a my uznaliśmy, że na uwagę zasługuje też barwna historia związana z rowerami – zaznacza Ł. Wykrota.
Retrocykliści z grupy „Sprężyści” już zapowiadają swój udział w kolejnych imprezach. Najbliższa za miesiąc. Będzie to Uliczka Tradycji, impreza organizowana przez radomską „Resursę”, która kolejny raz przeniesie uczestników do przedwojennego Radomia.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama