Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Nie chce mi się z wami gadać

Na drodze, którą codzienne jadę do redakcji, spotykam billboard Zjednoczonej Lewicy głoszący: "Szkoły budować, księży opodatkować".

Plakat dopełnia 10 postulatów. Wśród nich ten, by ze szpitali wyrugować kapelanów.

Moja chrzestna matka umierała na raka niemal 40 lat temu w Łodzi. Nie było jej dane odbyć ostatniej spowiedzi, bo do tamtego szpitala nie miał wstępu ksiądz. Umarła bez namaszczenia chorych. Mam wrażenie, że o to biją się współcześni lewicowi luminarze, by tamte modele z lat PRL znów wcielać w życie.

Ich postulaty są jasne - chcą wyrzucać kapelanów ze szpitali, a katechezę ze szkół. Przez ostatnie 200 lat tylko w czasie PRL nauczanie religii odbywało się poza szkołą. A dziś w Europie katecheza poza szkołą ma miejsce we Francji, częściowo w Belgii, a poza tym w Słowenii, Bułgarii i na Białorusi. Kierunki są jasne. Budujemy nowoczesność, ale czy naprawdę otwartą na Europę, czy raczej na dziedzictwo lat komunizmu? Geografia tak wiele podpowiada.

No i na koniec osławione księżowskie podatki. Zjednoczona Lewica wieści, że my, duchowni, ich nie płacimy. Corocznie płacę podatek, wypełniam PIT-y, otrzymuję rachunki. Bywa, że mam coś dopłacić, a czasem to ja otrzymuję informację, że czeka na mnie jakiś zwrot.

O tych sprawach pisałem już niejeden raz. Ale to - jak widać - nie ma szans na zaistnienie w optyce antyklerykalnej lewicy. Ich dogmaty są niezmienne, racjonalne argumenty nie działają, a ekonomiczne dowody także nie mają znaczenia. Z mojej strony pozostaje więc emocjonalne odwołanie do jednego z kultowych filmów: ”Nie chce mi się z wami gadać”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • DNA
  02.09.2015 13:03
  Dopóki lewicą nie przestaną rządzić głupota i komunistyczny pryncypializm to takie durne i żenujące billboardy będą się pojawiały. Pieniądze na ich wyprodukowanie i zawieszenie są jak wyrzucone w błoto. Chcą opodatkować księży by pieniądze wyrzucać właśnie w błoto.Logika głupiego i zdemoralizowanego osobnika.
  doceń 2
 • kim
  02.09.2015 15:57
  Przepraszam, ale z kim Ksiądz chciałby "gadać"? Z tymi, co myślą tak samo? Na tym polega powołanie?
  Zawsze myślałem, że ksiądz ma rolę poniekąd misyjną i właśnie z oponentami winien się komunikować, a nie strzelać fochy.

  Powyżej @DNA pisze o "głupocie i komunistycznym pryncypializmie" etc..

  Ale nic się tu nie zmieni, jeśli księża będą się obrażać zamiast cierpliwie pracować. O poszukiwaniu zagubionych owiec ksiądz nie słyszał?

  Niestety, to co ksiądz napisał, to - moim zdaniem - jest porażka.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma