Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nieznane lądy i morza

"Resursa Obywatelska" zaprasza na festyn historyczny "Uliczka Tradycji", a tym samym w podróż w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Będą koncerty dawnych przebojów, pokazy teatralne i taneczne, stare gry i zabawy, nie zabraknie przedwojennego kina.

- Jest to już VIII Uliczka Tradycji. W tym roku odbywa się pod hasłem: "Na lądach i morzach". W zeszłym roku zdobyliśmy przestrzenie powietrzne. W tym roku opowiemy o podróżach i odkryciach, o statkach i marynarzach, o próbie zdobycia przez Polskę zamorskich kolonii. Szczególnymi gośćmi imprezy będą Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i stocznie jachtowe - wyjaśnia Renata Metzger, dyrektor "Resursy".

Ze względu na prowadzone w budynku prace remontowe, wszystkie imprezy towarzyszące festynowi odbędą się na zewnątrz - na dwóch scenach i w namiocie.

Impreza rozpocznie się 12 września w samo południe. Sprzed Urzędu Miejskiego ruszy VIII Rajd Pojazdów Zabytkowych. Na dziedzińcu "Resursy" będzie premiera musicalu w stylu retro "Czy Lucyna to dziewczyna?". - Od 14.00 zachęcamy radomian do zwiedzania miejsca najbardziej związanego z wodą w Radomiu, czyli Stacji Pomp Wodociągu Miejskiego przy ul. 25 Czerwca. Będzie tam na nich czekał pracownik, który poprowadzi wszystkich chętnych w miejsc na co dzień nieudostępnianych publiczności, więc to jest jedyna szansa - zachęca R. Metzger.

13 września impreza będzie trwała od południa, a zakończy ją pokaz sztucznych ogni. Na dziedzińcu "Resursy" będzie wioska masajska. W niej Afrykańczycy będą przybliżać tradycję i kulturę swojego kontynentu.

Po raz pierwszy "Resursa" pokaże film dokumentalny o pisarzu i podróżniku Janie Gauzem. Jego wielka przygoda rozpoczęła się w 1910 r. W obawie przed carskimi represjami na pożyczonym rowerze wyjechał z rodzinnego domu w Radomiu. Wyruszył w świat. Jego podróż skończyła się aż w Brazylii.

Drugiego dnia imprezy nie zabraknie konkursów, rajdów, gier, koncertów. - Warto polecić dwa koncerty formacji szantowych - Bra-De-Li i znanego radomskiego zespołu Kliper. Będzie wykład dr. Adama Duszyka o zaślubinach gen. Hallera z morzem, będzie prelekcja Wiesława Wykroty na temat przedwojennego harcerstwa. Na małej scenie można będzie obejrzeć najnowszy spektakl Teatru Resursa "Łysa śpiewaczka". Tradycją uliczki jest, że znani radomianie śpiewają znane przedwojenne piosenki. I też tradycyjnie na całej ul. Struga będzie kiermasz staroci. Warto przyjść i dobrze się z nami bawić - zachęca Marcin Kępa z "Resursy".

Film promujący festyn na: https://youtu.be/3dWE5pstFr8.

PROGRAM:

12 września, sobota

12.00 - "Do źródeł Mlecznej", czyli start VIII Rajdu Pojazdów Zabytkowych (sprzed Urzędu Miejskiego, Żeromskiego 53)

14.00 - "Płynie woda, płynie", czyli zwiedzanie zabytkowej stacji pomp (25 Czerwca 70)

18.00 - "Czy Lucyna to dziewczyna?" - musical w stylu retro w wykonaniu młodych artystów "Resursy", reż. Katarzyna Sasal, Marlena Beresińska, Sylwia Żołądkiewicz (dziedziniec "Resursy")

19.00 - "Zew morza" - projekcja międzywojennego niemego filmu w reż. Henryka Szaro oraz koncert - akompaniament Mariusza Kowalskiego z zespołem (dziedziniec "Resursy")

Niedziela, 13 września

12.00-12.45 - "Rower to jest świat!", czyli start i meta II Retro-Wyścigu Kolarskiego (fontanny, ul. Żeromskiego)

13.45 - "Podróżniczy korowód", czyli uroczysty przemarsz na "Uliczkę Tradycji" (sprzed Urzędu Miejskiego, Żeromskiego 53, pod scenę główną)

14.00 - "Ruszamy w szeroki świat!", czyli uroczyste otwarcie VIII Uliczki Tradycji i koncert zespołu dixielandowego Vistula River Brass Band z Warszawy (scena główna)

14.00-18.00 - "Wioska masajska dla małych i dużych", czyli zabawy plastyczne, warsztaty wyrobu małych bębenków, malowanie twarzy, wykonywanie egzotycznych spódnic z rafii, masek, amuletów i afrykańskiej biżuterii, zabawy kolorową masą solną i wiele innych atrakcji (dziedziniec "Resursy")

14.15 - "W Polskę jedziemy", czyli start VIII Rajdu Dawnych Automobili (przed sceną główną)

14.15 - "Bra-De-Li nasz Horn", czyli koncert formacji żeglarskiej Bra-De-Li (scena "Pod Muzami")

14.15 - "Kiedyś w Afryce" - seans filmu dokumentalnego w reż. Piotra Jaworskiego o polskiej ekspansji kolonialnej (obozowisko "Pod Namiotem")

14.30 - "Soca loca show I", czyli egzotyczno-energetyczny koncert formacji Bazo Banga z Łowiczek w Małopolsce (dziedziniec "Resursy")

15.00 - "Podróże Koziołka Matołka", czyli spektakl Teatru Resursa, reż. Robert Stępniewski (scena "Pod Muzami")

15.00 - "Polska i morze" - prelekcja Lecha Trawickiego, dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni (obozowisko "Pod Namiotem")

15.15 - "Pływał raz marynarz, który... ", czyli koncert radomskiego zespołu szantowego Kliper (scena główna)

15.30 - "Generała Hallera zaślubiny z morzem" - wykład dr. Adama Duszyka (obozowisko "Pod Namiotem")

15.30 - "Vademecum globtrotera", czyli start gry miejskiej (scena "Pod Muzami")

15.45 - "Płynie Mleczna, płynie... ", czyli koncert żeglarskich piosenek w wykonaniu zespołów rockowych i grupy wokalnej z "Resursy" (scena "Pod Muzami")

16.00 - "Soca loca show II", czyli koncert formacji Bazo Banga (dziedziniec "Resursy")

16.00 - „Ja nie mam co na siebie włożyć!” - konkurs na najlepsze przebranie z epoki (scena główna)

16.00 - "Z Radomia w daleki świat", czyli premiera filmu dokumentalnego o pisarzu i podróżniku Janie Gauzem (obozowisko "Pod Namiotem")

16.15 - "Na marynarską nutę", czyli recital akordeonowy Piotra Zarzyki (scena "Pod Muzami")

16.30 - "Młodzi harcerze i morze", czyli prelekcja Wiesława Wykroty o międzywojennym harcerstwie (obozowisko "Pod Namiotem")

16.30 - "Królowie szos", czyli pokaz zabytkowych pojazdów (przed sceną główną)

16.45 - "Rajdy nie tylko dla frajdy", czyli wręczenie pucharów prezydenta Radomia i przewodniczącego Rady Miejskiej (scena główna)

16.45 - "Vademecum globtrotera", czyli rozstrzygnięcie gry miejskiej i wręczenie nagród (scena "Pod Muzami")

17.00 - "Żyd, wieczny tułacz", czyli koncert Magda Brudzińska Klezmer Trio (scena główna)

17.00 - "Łysa śpiewaczka", czyli spektakl Teatru Resursa, reż. Marcin Fortuna (scena "Pod Muzami")

17.00 - "Zew morza", czyli seans przedwojennego polskiego filmu w reż. Henryka Szaro (obozowisko "Pod Namiotem")

17.30 - "Soca loca show III", czyli koncert formacji Bazo Banga (dziedziniec "Resursy")

18.00 - "Afryka dzika... ", czyli znani radomianie śpiewają znane piosenki (scena główna)

19.00 - "Jak kochać, to Rumunkę w Bukareszcie", czyli ekstraordynaryjny koncert Janka Młynarskiego i Warszawskiego Combo Tanecznego (scena główna)

20.15 - "Pod niebem pełnym cudów", czyli pokaz sztucznych ogni i zakończenie "Uliczki Tradycji" (pod sceną główną).

Podczas "Uliczki" czynne będą trzy tematyczne wystawy fotograficzne (z komentarzem tekstowym), poświęcone historii Polskiej Marynarki Wojennej ze zbiorów Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Nadzwyczajny poczęstunek i napitek zapewnia Bufet Bar. Czynne będzie również podróżnicze stoisko książkowe Księgarni Literackiej im. W. Gombrowicza w Radomiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama