Mieszkańcy Szydłowca oddali hołd 136 żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza z 36 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego, poległym 76 lat temu w bitwie na polach pod wsią Barak.
Bitwa miała miejsce 8 września 1939 roku. Podczas walki zginęło 136 żołnierzy polskich i 150 Niemców. Hitlerowcy stracili również 52 samochody pancerne i 7 czołgów. Patriotyczne uroczyści związane z rocznicą bitwy trwały dwa dni. W kościele pw. św. Zygmunta w Szydłowcu sprawowana była Msza św. w intencji żołnierzy Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza. Na Rynku Wielkim można było obejrzeć Musztrę Paradną Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Wieczorem na cmentarzu parafialnym odczytano Apel Poległych i złożono wieńce na mogiłach żołnierzy poległych w obronie ojczyzny. Następnego dnia na terenie Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza w Szydłowcu przy pomniku poświęconym patronom spotkali się kombatanci, władze samorządowe powiatu i gminy Szydłowiec, delegacje z pocztami sztandarowymi oraz młodzież szydłowieckich szkół.
Tym patriotycznym uroczystościom przewodziła Maria Małgorzata Michajłow, dyrektor Zespołu Szkół im. KOP. Uroczystości odbywały się z udziałem Kompani Reprezentacyjnej i Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Marek Sokołowski, społeczny opiekun miejsc pamięci narodowej, przedstawił rys historyczny związany z bitwą pod Barakiem i przypomniał tych, którzy w niej uczestniczyli.
Decyzją prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK oraz prezesa Okręgu w Radomiu, pamiątkową odznakę Akcji Burza, ustanowioną przez gen. broni Kazimierza Sosnowskiego, otrzymali ppłk Grzegorz Witanowski, mjr Mariusz Skuza i st. chor. Radosław Kwiatek. Odznaki wręczali Zofia Pawlak, przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy AK, i gen. bryg. Jarosław Fronczek, komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Zofia Liszka, przedstawiciel Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych Koło w Szydłowcu, przekazała dyrektor placówki okolicznościowy dyplom. Został przyznany w podzięce za "chwalebną działalność społeczną w dziedzinie utrwalania i upowszechniania historycznych dokonań polskiego oręża, a także za działalność w zakresie pogłębiania międzypokoleniowego solidaryzmu i pojednania kombatantów i ofiar wojny".
Pomnik – kamień zwieńczony orłem, przy którym odbywały się uroczystości, został odsłonięty w ubiegłym roku. Na umieszczonej na nim tablicy widnieje napis: „Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza. Obrońcom polskich granic 1924–1939”. W podstawie pomnika umieszczona jest ziemia z pól bitewnych oraz mogił żołnierzy KOP, w tym z grobu dowodzącego polskimi oddziałami w bitwie pod Barakiem ppłk. Przemysława Nakoniecznikoffa. Na tym miejscu została umieszczona tablica, którą odsłonięto podczas uroczystości. Pod pomnikiem delegacje złożyły wiązanki kwiatów.
Uroczystości zakończył spektakl słowno-muzyczny, przygotowany przez uczniów PG im. M. Kopernika i Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza.
– Uczniowie razem z nami przeżywają takie patriotyczne uroczystości, uczestniczą w przygotowywaniu spektakli słowno-muzycznych. To, że nosimy imię Korpusu Ochrony Pogranicza, naszych uczniów do czegoś zobowiązuje. Oni poznają historię Polski. To pozytywnie wpływa na rozwój osobowości tych młodych ludzi. Uczniowie interesują się swoimi patronami, nawet ze względu na to, że Straż Graniczna jest obecna codziennie w szkole na zajęciach. Funkcjonariusze SG uczestniczą również we wszystkich uroczystościach, które organizujemy w szkole – powiedziała dyrektor placówki.