Nowy numer 49/2020 Archiwum

Początek czegoś pięknego

We wrześniu w kościele w Jedlni-Letnisku zabrzmiał ostatni koncert organowy z pierwszej edycji "Cantate Domino Canticum Novum 2015". Na organach zagrała Elżbieta Charlińska, wykładowca gry organowej w Instytucie Muzykologii KUL.

Ks. Andrzej Zarzycki prezentował utwory i prowadził koncert. – Pierwsza edycja koncertów ma być początkiem czegoś pięknego, jest odczytaniem daru Bożego w tych, którzy potrafią budować instrumenty, a potem potrafią na nich grać, a nam daje Pan Bóg możliwość wysłuchania tych pięknych dźwięków – powiedział proboszcz ks. kan. Andrzej Margas.

To jedne z największych organów w diecezji radomskiej, a ich historia sięga 1936 roku. Zbudował je Zygmunt Kamiński. Ich stan był już jednak tak zły, że nie można było na nich grać, a doraźne remonty nie dawały oczekiwanych rezultatów.

– Pięć lat temu zawiesiliśmy organy "w działalności", organista grał na elektronicznych organkach i zbieraliśmy pieniądze na remont instrumentu. Zdobywaliśmy je od ofiarodawców indywidualnych, z kolędy, ludzie składali ofiary. Nie ubiegaliśmy się o żadne dotacje państwowe ani unijne. Remont trwał dwa lata. Kosztował nas 270 tys. zł. To organy 34-głosowe, jedne z największych w diecezji. Profesor Maria Szymanowicz, która dla tych organów tak wiele poświęciła serca i przez dwa lata pilotowała ich remont, mówi, że są one czwarte co do wielkości, a jedyne w diecezji, które mają oryginalne dwa głosy – ksylofon i dzwony. Niech pani profesor czuje się matką chrzestną tych organów, bo to ważne, by ktoś czuwał nad ich wykorzystaniem – powiedział proboszcz. Po renowacji organy zostały poświęcone 3 maja przez bp. Henryka Tomasika. Wśród słuchaczy koncertu była prof. Maria Szymanowicz   Wśród słuchaczy koncertu była prof. Maria Szymanowicz
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Prof. Elżbieta Charlińska jest lublinianką, absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie fortepianu M. Dawidowicza, a następnie Instytutu Muzykologii KUL i kursu wirtuozowskiego w klasie organów prof. G. Klauzy. Studia kontynuowała w poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. R. Sroczyńskiego i prof. S. Kamińskiego. Od 1993 roku jest wykładowcą gry organowej w Instytucie Muzykologii KUL. W maju 2000 roku uzyskała, w toku przewodu, kwalifikacje I stopnia sztuki muzycznej w dziedzinie instrumentalistyki. W kwietniu 2012 roku otrzymała tytuł doktora habilitowanego sztuki. Prowadzi działalność koncertową, dając recitale organowe oraz występując z zespołami wokalnymi, wokalno-instrumentalnymi i solistami.

Gości powitał i słowo przed koncertem powiedział proboszcz ks. Andrzej Margas   Gości powitał i słowo przed koncertem powiedział proboszcz ks. Andrzej Margas
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Koncert prowadził ks. Andrzej Zarzycki   Koncert prowadził ks. Andrzej Zarzycki
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama