To robiło mocne wrażenie: gdy podczas Mszy św. czytano intencje, proszący o modlitwę precyzyjnie określali, jak długo trwają w abstynencji.
- Panu Bogu dziękujemy za to miejsce, gdzie będzie przywracany obraz człowieka, który jest obrazem Pana Boga Stwórcy. Tylko On, mimo słabości człowieka, potrafi przywracać pełną prawdę o byciu Bożym stworzeniem. Tylko On jest prawdziwym Zbawcą, który potrafi pokonać ludzkie zło i budować dobro - mówił w homilii bp Henryk Tomasik, który poświęcił ośrodek.
Posługę w nim podjęły siostry ze Zgromadzenia Służebnic Przenajświętszej Krwi. - Zgodnie w charyzmatem zakonu, ogarniamy opieką osoby szczególnie potrzebujące pomocy, w tym także tych zmagających się z uzależnieniem od alkoholu. My, zakonnice, proponujemy pomoc i rozmowę. Nasze działania dopełniają lekarze, specjaliści od uzależnień. Wszystko po to, by nieść kompleksową pomoc - mówi s. Maria Lioba.
W ośrodku będzie można uzyskać pomoc od różnych specjalistów. I tak w poniedziałki od 15.00 do 16.00 dyżurował będzie terapeuta, a po nim kolejną godzinę - psycholog. Zaś we wtorki będzie można uzyskać bezpłatną pomoc prawną. W czwartki od 16.30 odbywać się będą spotkania dla współuzależnionych, a w niedziele o 16.00 - dla uzależnionych. Wśród inicjatyw modlitewnych należy wymienić comiesięczne dni skupienia, a każdego 25. dnia miesiąca - spotkanie modlitewne w intencji trzeźwości.
Nad całością prac Diecezjalnego Ośrodka Trzeźwości czuwa ks. Mirosław Kszczot, proboszcz radomskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego i zarazem twórca ośrodka. - Ufam, że pomoże on wielu osobom uzależnionym i członkom ich rodzin. Ale jednocześnie wiem, że nie możemy się zamykać do tego, co już osiągnęliśmy. Nasza codzienność niesie coraz to nowe wyzwania, które każą nam zmagać się o wolność człowieka - mówi ks. Kszczot.
Stąd ośrodek chce być miejscem, gdzie pomoc znajdą nie tylko uzależnieni od alkoholu i narkotyków, ale też np. od hazardu, dopalaczy czy internetu. - Tych form zniewolenia, uzależnienia, utraty godności jest bardzo wiele. Wszystkich uwikłanych w te uzależnienia chcemy wspierać i im pomagać. Bardzo się cieszę, że ta inicjatywa doszła do skutku i dzisiaj możemy się spotkać w naszej parafii Miłosierdzia Bożego, by uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem bp. Tomasika rozpocząć działalność tego ośrodka - dodaje ks. Mirosław. Obok niego posługę duszpasterza trzeźwości będzie pełnił ks. Konrad Wójcik.
Diecezjalny Ośrodek Trzeźwości poświęcił bp Henryk Tomasik
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość