Nowy numer 28/2018 Archiwum

100 stypendystów w diecezji

W najbliższą niedzielę 11 października pod hasłem: "Jan Paweł II - patron rodziny" będziemy obchodzić XV Dzień Papieski. Tego dnia przed kościołami będą zbierane datki na program stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", która nazywana jest żywym pomnikiem Jana Pawła II.

Uczniowie należący do Szkolnego Klubu Wolontariatu przy PSP nr 32 kwestowali już na radomskim deptaku i przyległych do niego uliczkach. - Zbieramy pieniądze dla zdolnej młodzieży z Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". W naszej diecezji jest około 100 stypendystów. Teraz w przewadze są studenci. Gimnazjalistów i licealistów jest około 40 - mówi Ewa Mężyk, katechetka, która opiekuje się też stypendystami w diecezji radomskiej.

Wraz z uczniami datki na fundusz stypendialny zbierały trzy stypendystki.

Katarzyna Wolska pochodzi z okolicy Iłży, uczy się w Radomiu, w Zespole Szkół Elektronicznych. W fundacji jest od dwóch lat. - Jednak były to bardzo intensywne lata. Wcześniej nie wiedziałam o jej istnieniu. Dzięki fundacji poznałam wielu fantastycznych ludzi. Letnie obozy były dla mnie czymś wyjątkowym - przyznaje. - Dzisiaj zbieramy datki na nasze stypendia, na obozy, żebyśmy się mogli dalej kształcić, ponieważ jesteśmy młodzieżą, która ma chęć i ma zapał. Niestety, naszych rodziców nie stać, żebyśmy mogli studiować na wymarzonych uczelniach. Dzięki fundacji spełniamy swoje marzenia. Jest ona żywym pomnikiem św. Jana Pawła II. Papież Polak mówił, żeby nie inwestować w pomniki dla niego, tylko inwestować w młodzież. My jesteśmy kontynuacją jego słów. Zapadły mi jeszcze jego słowa: „Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali”.

Ewa Wieczorek z okolic Białobrzegów w Radomiu studiuje pedagogikę. W fundacji jest od 5 lat. Przyznaje, że dzięki niej wiele otrzymała: - Poznałam wielu ludzi, zobaczyłam wiele miejsc. Na pewno miałam szansę rozwinąć swoje zdolności.

Ola Halicka uczy się w III LO, jest radomianką, trzy albo cztery lata jest w fundacji. - Poznałam tu fantastycznych ludzi. Dzięki funduszom stypendialnym mogę się rozwijać, bardzo rozwinęłam się też duchowo - mówi stypendystka.

Aby móc otrzymać stypendium Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", trzeba spełnić kilka warunków: być uczniem co najmniej II klasy gimnazjum, średnia ocen minimum 4,8 lub potwierdzone, wyjątkowe osiągnięcia w jednej dziedzinie, zamieszkanie w miejscowości do 20 tys. osób, średni dochód na jednego członka rodziny nieprzekraczający 0,7 najniższej średniej krajowej brutto (w tej chwili to 1200 zł), rekomendacja proboszcza, dyrektora szkoły, wychowawcy klasy i katechety.

- W sprawie kandydatów na nowych stypendystów proszę o kontakt po 15 listopada (e-mail: dariusz.kowalczyk@dzielo.pl). Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w obchodach XV Dnia Papieskiego. Z tej racji w katedrze Opieki NMP w Radomiu o 18.00 Mszy św. będzie przewodniczył bp Henryk Tomasik, zaś w trakcie Eucharystii będzie miało miejsce liturgiczne wykonanie "Mszy d-moll »Nelsońskiej«” Józefa Haydna, przygotowane przez Radomską Orkiestrę Kameralną. Będzie to również zakończenie Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej - informuje ks. Dariusz Kowalczyk, członek Zarządu Fundacji KEP "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

  Kwestowały też stypendystki (od lewej): Ola Halicka, Katarzyna Wolska i Ewa Wieczorek
Marta Deka /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma