Nowy numer 25/2018 Archiwum

Ojciec świętego

Festiwal Radom-Orońsko 2015 - z racji na Rok św. Jana Pawła II - poświęcony był papieżowi Polakowi i jego rodzicom.

Ostatni z cyklu tych koncertów w naszej diecezji odbył się w kaplicy ośrodka „Emaus” koło Białobrzegów. Poświęcony był ojcu Jana Pawła II. Ten słowno-muzyczny koncert nosił tytuł „Modlitwa, która dotyka ojczyzny”. Recytowała Anna Drela, autorka scenariusza. Śpiewał Dominik Sutowicz, tenor, solista Opery Narodowej w Warszawie. Na organach zagrał Robert Grudzień, solista Filharmonii Lubelskiej.

Słuchacze mogli „zobaczyć” Karola Wojtyłę seniora jako ojca, który miał wielki wpływ na ukształtowanie osobowości Jana Pawła II. Monodram Anny Dreli to także traktat o wychowaniu domowym w szacunku dla polskiej tradycji i kultury oraz modelowych relacjach ojca i syna.

Scenariusz ukazuje dojrzałego wewnętrznie człowieka, żyjącego wiarą, oddanego rodzinie i szanującego ciężką, uczciwą pracę. Postać ojca przyszłego świętego ukazana jest na tle przełomowych wydarzeń historycznych tamtych czasów - odzyskania przez Polskę niepodległości, wojen światowych, wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

- Rok 2015 został ogłoszony Rokiem Jana Pawła II. W tym czasie nie tylko wczytujemy się w poezję, homilie i encykliki papieża Polaka, ale także sięgamy głębiej, poznając jego rodziców - wyjaśnia Robert Grudzień, muzyk, kompozytor, a także twórca koncertów artystyczno-edukacyjnych.

  Anna Drela, historyk, jest autorką scenariusza poświęconego rodzicom św. Jana Pawła II
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
  Po koncercie Robert Grudzień zachęcał do poznawania historii miejsc, w których żyjemy i z których się wywodzimy
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma