Nowy numer 5/2023 Archiwum

Album, ceramika i film

Przez cztery miesiące wystawę odwiedziło kilka tysięcy osób. Doskonale sprzedawał się też przygotowany na tę wystawę album.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz OKiSz „Resursa Obywatelska” w Radomiu zapraszają na finisaż wystawy „Józef Brandt (1841-1915). Wystawa w setną rocznicę śmierci Artysty”.

Jak przypomniała podczas konferencji prasowej Renata Metzger, dyrektor radomskiej „Resursy Obywatelskiej”, J. Brandt - obok Jacka Malczewskiego - to jeden z najbardziej uznanych twórców związanych i z Radomiem, i z regionem. - „Resursa” postanowiła włączyć się w obchody, które już rozpoczęło Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, i przygotowaliśmy produkcję filmową. Obraz opowiada o życiu i twórczości Józefa Brandta. Stwierdziliśmy, że świetnym miejscem do pokazania tego filmu będzie Orońsko - mówiła R. Metzger. To kolejny film „Resursy” w cyklu „Radomskie Portrety”, tym razem poświęcony życiu i twórczości J. Brandta. Reżyserem jest Elwira Dzikowska. Filmowcy spotykali się ze znawcami malarstwa Brandta oraz jego potomkami.

Projekcja filmu odbędzie się w niedzielę 18 października o 14.00 w Centrum Rzeźby w Orońsku w Galerii Głównej. W tej samej galerii wyświetlony będzie również film „Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku” w reżyserii Róży Fabjanowskiej.

- W związku z tym, że OKiSz „Resursa Obywatelska” przygotował premierę filmową poświęconą Brandtowi, to my przygotowaliśmy finisaż - uroczyste zakończenie wystawy, które wiąże się z kilkoma przygotowanymi specjalnie dla publiczności atrakcjami. W programie oprowadzanie kuratorskie po wystawie. To szansa, żeby nie tylko zobaczyć wystawę, ale dowiedzieć się troszkę więcej niż jesteśmy w stanie przekazać podczas takiego indywidualnego zwiedzania - mówiła podczas konferencji Monika Bartoszek z muzeum w Orońsku. Oprowadzanie po wystawie rozpocznie się o 16.00.

- Mamy do zaproponowania w tę niedzielę także inne atrakcje. Będziemy gościć grupę artystów ceramików z Chin i Litwy. Oni przygotowują specjalny program - pokazy ceramiczne, warsztaty, prezentacje filmu dokumentalnego oraz wykłady w ramach międzynarodowego projektu „Benchmarks of Art”. Początek pokazów o 15.00. W tym wszystkim publiczność będzie mogła uczestniczyć i to wszystko w Galerii Monumentalnej, w gmachu głównym muzeum - dodaje pani Monika.

Jeszcze inną atrakcją jest wystawa Michała Mirkowskiego, radomskiego artysty, który od lat zajmuje się fotografią i w Orońsku zorganizował projekt „Orońsko słońcem malowane”. W parku zamontował kilkanaście kamer. Zdjęcia są robione w tradycyjnej technice fotograficznej. Wystawa to efekt kilku miesięcy pracy artysty.

Elwira Dzikowska jest autorką filmu o J. Brandcie   Elwira Dzikowska jest autorką filmu o J. Brandcie
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy