Nowy numer 25/2018 Archiwum

Kolejowe obietnice i oczekiwania

Linia kolejowa nr 8 łączy Radom z Warszawą. Korzystają z niej tysiące pasażerów. Obecnie odcinek 100 km pokonują w czasie 2,5 godz.

Cała linia między Radomiem a Warszawą objęta jest albo toczącymi się pracami, albo pracami polegającymi na wyłonieniu wykonawcy.

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły dwa ostatnie przetargi na modernizację linii kolejowej pomiędzy Warszawą a Radomiem - poinformowała goszcząca w swym rodzinnym mieście Maria Wasiak, minister infrastruktury i transportu, odwiedzając remontowany dworzec.

- To wpisana w kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej reakcja na niedawną wizytę w Radomiu i podróż tą trasą przez Beatę Szydło - komentuje opozycja.

- Ogłoszenie przetargu to dobry prognostyk, bo "Ósemka" miała pecha zarówno do wykonawców, jak i do uwarunkowań towarzyszących. Bardzo się cieszę, że udało się pod koniec tej perspektywy ustawić ten projekt na nowo. Teraz będzie on realizowany z twardo ustalonym harmonogramem - powiedziała Maria Wasiak.

A ustalony harmonogram, według Marcina Mochockiego, członka zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., to zakończenie modernizacji połączenia Radom-Warszawa w drugiej połowie 2019 r. i zakończenie w grudniu br. remontu stacji kolejowej Radom.

- Inwestycja na stacji Radom to standardowy przykład na to, jak zmienia się jakość polskiej kolei. Będą tu w pełni nowoczesne perony z małą architekturą i długą wiatą. Perony w pełni dostosowane do osób mających trudności z poruszaniem się czy posiadających duże bagaże. Stacja ma być gotowa w grudniu. Perony będą wyższe, wyposażone w wiaty i ławki, tak jak na peronie nr 3. Na stacji wymienionych zostanie 14 km torów, sieć trakcyjna oraz 38 rozjazdów, które są jednym z kluczowych elementów decydujących o bezpieczeństwie i płynności ruchu kolejowego. W grudniu zostanie oddane także przejście podziemne pod stacją, które na nowo połączy ze sobą dwie strony miasta. Będzie ono wyposażone w windy co ułatwi osobom niepełnosprawnym przejście na perony - zapewnia i wylicza M. Mochocki.

Podczas konferencji prasowej na gotowym 3 peronie co rusz słychać było głos z megafonu informujący o podjeżdżającym zastępczym autobusie, który przewiezie pasażerów ze stacji Radom na stację Lesiów i przepraszający za utrudnienia.

I tutaj pojawia się pierwsze "sprawdzam". Zgodnie z obietnicami, remont odcinka linii kolejowej ze stacji Radom do podradomskiego Lesiowa ma zakończyć się już 23 października.

  Minister infrastruktury i transportu odwiedziła remontowaną stację Radom
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma