Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Życie naznaczone dobrymi śladami

- Człowiek realizuje się w pełni przez bezinteresowny dar - mówił w homilii bp Henryk Tomasik.

Uroczystość wręczenia nagrody "Viventi Caritate" rozpoczęła się Mszą św., której w 14. rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka przewodniczył bp Tomasik.

- Wspominamy śp. bp. Jana, który tak bardzo był zatroskany o to, aby w życie społeczne w Polsce, w życie publiczne weszła Ewangelia z jej zasadami dotyczącymi życia społecznego. Z tymi zasadami, które przekazuje katolicka nauka społeczna. Księdzu biskupowi bardzo zależało na tym, aby ludzie potrzebujący pomocy, szczególnie chorzy, niepełnosprawni, zostali zauważeni, aby spotykali się właśnie z postawą służby, gotowości, pomocy. Zachęcał do tego, aby życie było naznaczone dobrymi śladami, które pozostaną po człowieku - mówił podczas homilii ordynariusz.

Laureatem "Viventi Caritate 2015", wyłonionym spośród czterech nominacji, zostało Stowarzyszenie "Budujemy Przystań". Nagroda to dyplom oraz pamiątkowa statuetka.

Stowarzyszenie prowadzi Zespół Szkół Podstawowych Specjalnych w Radomiu, powstałych jako owoc pasji pedagogów specjalnych przy zaangażowaniu wolontariuszy, życzliwości firm i ludzi dobrej woli. Stowarzyszenie wspomaga rehabilitacyjnie dzieci i młodzież niepełnosprawną ruchowo i intelektualnie, bierze cyklicznie udział w Przeglądzie Twórczości Osób Niepełnosprawnych, w konkursach "Lodołamacze", "Fotosprawni", organizuje akcje o zasięgu lokalnym, np. "Życiodajny Krwiobieg".

Homilię w 14. rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka wygłosił bp Henryk Tomasik   Homilię w 14. rocznicę śmierci bp. Jana Chrapka wygłosił bp Henryk Tomasik
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

- Brak mi słów. Jest to dla nas ogromny zaszczyt i wyróżnienie. Myślę, że to impuls do dalszej pracy, ale też znak, że jesteśmy na dobrej drodze. Chcemy zmieniać świat na lepszy. Będziemy robić wszystko, żeby było lepiej. Dziękujemy całej masie osób ze stowarzyszenia, instytucjom, osobom spoza stowarzyszenia, dzięki którym tak naprawdę istniejemy, którzy nas wspierają - powiedział Krzysztof Łyżwiński, prezes Stowarzyszenia "Budujemy Przystań".

Na dyplomie, który otrzymał laureat nagrody, napisana jest sentencja bp. Chrapka: "Życie należy przeżywać z pasją wiary i chęcią służenia Chrystusowi w bliźnich". To jedna z wielu myśli biskupa. One nie były mądrościami pisanymi dla innych. Były przynaglaniem, napominaniem siebie samego. - Jedna z tych sentencji stała się podkreśleniem idei nagrody "Viventi Caritate" (Żyjącemu miłością). Dziś z podziwem i wdzięcznością patrzymy na ciągłe, wyraźne ślady jego stóp. Poprzez nagrodę "Viventi Caritate" chcemy nie tylko pamiętać bp. Jana, ale dostrzec i postawić za wzór tych ludzi czy instytucje, które podejmują czynne, systematyczne, czasem heroiczne wysiłki, by przestrzeń życia wypełnić dobrem, dla których pasja, akt woli, by pójść do innych i oddać się im, jest najistotniejszym sensem życia - mówił Zbigniew Miazga z Funduszu im bp. J. Chrapka, jeden z pomysłodawców ustanowienia nagrody.

Uroczystości w katedrze zakończyły się koncertem w wykonaniu studenckiego zespołu El Brzeszczoteros i modlitwą przy grobie bp. Jana.

Laureata nagrody "Viventi Caritate" za 2015 rok ogłosił bp Henryk Tomasik. Elżbieta Sobieraj (z lewej) i Zbigniew Miazga (z prawej) są pomysłodawcami ustanowienia tej nagrody   Laureata nagrody "Viventi Caritate" za 2015 rok ogłosił bp Henryk Tomasik. Elżbieta Sobieraj (z lewej) i Zbigniew Miazga (z prawej) są pomysłodawcami ustanowienia tej nagrody
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy