Nowy numer 33/2018 Archiwum

Wolność jest w nas

- Parafialna wspólnota, przyjmując relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, podejmuje trudne zadanie. Powinna przynajmniej próbować żyć według zasad: zero nienawiści, zero odwetu, zero żądzy zemsty. Zło trzeba dobrem zwyciężać - mówił o. Grzegorz Kramer, jezuita.

Do kościoła pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach zostały wprowadzone relikwie bł. ks. Popiełuszki. Parafialne święto związane z tym wydarzeniem podzielone było na dwie części. W Starachowickim Centrum Kultury odbyła się projekcja filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Wśród widzów był odtwórca głównej roli Adam Woronowicz. Podczas spotkania po projekcji filmu aktor powiedział: - Nie myślcie sobie, że to wy wybraliście i zaprosiliście księdza Jerzego do Starachowic. To on wybrał sobie Starachowice. Chciał być tutaj.

Uroczyste wprowadzenie relikwii do świątyni zgromadziło wielu gości, władze miasta oraz parafian.

Proboszcz ks. kan. Marek Janas powiedział: - Zapraszamy cię, księże Jerzy, do naszego miasta, do naszych rodzin, do ludzi pracy, nie pomijając nikogo, bo ty byłeś apostołem, męczennikiem jedności i miłości. Nie patrzyłeś, kto skąd przychodzi, ale każdego przygarniałeś do swojego serca. Mówiłeś, że najważniejsze są prawda i dobro, które czynimy dla drugiego człowieka. Dzisiaj, drogi księże Jerzy, jesteś wśród nas w relikwiach, które otrzymaliśmy z Kurii Metropolitalnej w Warszawie. Ufamy i wierzymy, że będziesz skutecznym orędownikiem we wszystkich naszych łatwych i trudnych sprawach dnia codziennego.   W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe
Archiwum parafii

Relikwie wprowadził i homilię wygłosił o. Kramer, jezuita z Krakowa, który nie kryje swojej duchowej przyjaźni z kapłanem męczennikiem. W homilii przypominał to, o czym nauczał ks. Jerzy - że sami musimy być prawdziwymi świadkami, rzecznikami i obrońcami sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. - Ewangelia dała ks. Jerzemu siłę, by nie spanikować, by nie walczyć z braćmi i siostrami po drugiej stronie barykady. Stała się dla niego granicą, której nie przekroczył. Ceną wierności Bogu i sobie stało się męczeństwo - mówił.

Ojciec zachęcał, by szukać innych ludzi, którzy będą dla nas inspiracją w byciu przyjacielem Boga, i w wyborach, które są trudne, ale dobre. - Parafialna wspólnota, przyjmując relikwie bł. ks. Jerzego, podejmuje trudne zadanie, ponieważ musi przynajmniej próbować żyć według zasad: zero nienawiści, zero odwetu, zero żądzy zemsty. Zło trzeba dobrem zwyciężać - zachęcał o. Kramer.

Uroczystości zakończyły się koncertem „Muzyczna modlitwa”, dedykowanym św. Janowi Pawłowi II oraz bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

  Eucharystii przewodniczył o. Grzegorz Kramer. Proboszcz ks. kan. Marek Janas drugi z lewej
Archiwum parafii

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma