Wkrótce na szkolenia do Międzynarodowego Centrum Wolontariatu w Radomiu będą przyjeżdżać wolontariusze z różnych krajów.
Budynek powstał na początku XIX wieku. Był to Dom Pracy Towarzystwa Dobroczynności. Towarzystwo, które w tamtym czasie prowadziło wiele dzieł charytatywnych na rzecz Radomia, zapisało się złotymi zgłoskami historii miasta.
Towarzystwo zaprosiło tu siostry zakonne, które również prowadziły działalność dobroczynną do II wojny światowej. Po jej zakończeniu w budynku była m.in. szkoła.
- Bp Henryk Tomasik postanowił przekazać ten obiekt na cele społeczno-użyteczne. Zależało mu na tym, żeby była tu dalej prowadzona działalność edukacyjno-charytatywna, żeby historia tej działalności na rzecz drugiego człowieka była w tym budynku kontynuowana. Oferta, którą przedstawiliśmy na rzecz wolontariuszy - bo jak wiemy w „Arce” jest mocno działający wolontariat - biskupowi się podobał. Przystąpiliśmy do poszukiwania pieniędzy i do pisania projektów - wyjaśnia ks. Tuszyński.
Remontowany budynek od strony podwórka
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Prace remontowe prowadzone są błyskawicznie, bo terminy gonią. Remont trzeba zakończyć do końca grudnia. Jak zapewnia wykonawca, wszystko będzie zrobione na czas.
Wolontariat jest jednym z głównych i pierwszych programów realizowanych przez Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu.
Do głównych zadań Centrum Młodzieżowego Wolontariatu należy promowanie idei wolontariatu, zwłaszcza wśród młodzieży, ale i społeczności Radomia. Centrum odpowiada za stworzenie struktury organizacyjnej, zakładanie Szkolnych Klubów Młodzieżowego Wolontariatu na wszystkich szczeblach edukacji, nawiązywanie współpracy z ośrodkami i instytucjami, do których wysyłani są wolontariusze do pracy systematycznej.
Kolejnym zadaniem centrum jest organizowanie cyklicznych szkoleń dla młodzieży i dla dorosłych opiekunów oraz organizowanie Letnich Obozów Liderów Młodzieżowych. Poza angażowaniem młodzieży w wolontariat systematyczny, kolejnym zadaniem jest zachęcanie do wolontariatu akcyjnego, w którym angażują się wszystkie szkolne kluby.
- W tych piwnicach będzie klub - mówi ks. Andrzej Tuszyński
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Od ul. Niedziałkowskiego został rozebrany zabytkowy mur z czerwonej cegły. Pochylał się i groził zawaleniem. Stawiany jest nowy
Krystyna Piotrowska /Foto Gość