Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Każdy może pomóc rodakom na Litwie

Jeżdżą tam kilka razy w roku. Wśród przekazywanych darów są m.in. różne sprzęty do domu oraz artykuły szkolne, odzież i długoterminowa żywność.

Rada Rycerzy Kolumba 15216 im. św. Kazimierza Jagiellończyka powstała jako druga rada w Radomiu. Działa przy parafii pw. MB Bolesnej przy ul. Radosnej. - Mamy tu przede wszystkim rycerzy z naszej parafii, choć są też i z innych. Obecnie naszym sztandarowym działaniem jest pomoc Polakom na Wileńszczyźnie. Do głównych działań należy też organizacja Nocy Świętych i Orszaku Trzech Króli. Właśnie przygotowujemy się do kolejnego, piątego już orszaku. To są działania prowadzone na zewnątrz. Na miejscu rada działa m.in. przy pracach budowlanych w naszej świątyni, obstawia liturgię Mszy św. W naszej radzie jest 63 rycerzy - mówi ks. Gabriel Marciniak, proboszcz, kapelan Rycerzy Kolumba Rady 15216.

W ramach sztandarowej działalności rycerze przygotowują się do kolejnego wyjazdu na Wileńszczyznę do Dziewieniszek. - Zostaliśmy tam zaproszeni na 4 grudnia, na uroczystości związane z otwarciem polskiego gimnazjum, które powstało po reorganizacji w szkolnictwie. Nasze wyjazdy zawsze połączone są z zawiezieniem i przekazaniem darów. Tym razem w ich zbiórkę włączyły się radomskie szkoły - PSP nr 33 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu i PG nr 3 im. Jana Kochanowskiego. Uczniowie ze szkoły podstawowej zbierali gry, zabawki, książki. Gimnazjaliści zrobili zbiórkę żywności, bo ta jest najbardziej potrzebna - mówi Leszek Jagiełło, rycerz Rady 15216 im. św. Kazimierza Jagiellończyka przy parafii na Obozisku, który pełni funkcję kustosza rejonowego.

W polskich szkołach i przedszkolach na Wileńszczyźnie dzieci są dożywiane. Dostają śniadanie, obiad i posiłek przed wyjściem do domu. Dotacje, które na ten cel placówki otrzymują od państwa, nie są wystarczające.

- Ostatnio z darami zawieźliśmy kuchenkę gazową, kuchenkę elektryczną, kuchnię węglową. Wiem, że jest potrzebny przenośny piec kaflowy do jednego przedszkola. Zbieramy wszystko, co jest niezbędne do normalnego funkcjonowania w rodzinach, domach, na przykład łóżka, stoły, krzesła - dodaje L. Jagiełło.

Rycerze współpracują z Polakami na Wileńszczyźnie od 2012 roku. Dwa lata temu podczas festynu w parafii gościł zespół folklorystyczny z Dziewieniszek. Jego członkowie dali na scenie pokaz swoich wokalnych możliwości.

W czasie wakacji 15 harcerzy z Wileńszczyzny, dzięki wsparciu rady, przebywało na obozie razem z harcerzami z ZHR z Pionek. Młodzież wypoczywała koło Krynicy Morskiej.

- Jedziemy na początku grudnia. Gdyby ktoś chciał zasponsorować jakieś paczki świąteczne czy chciał coś przekazać dla naszych rodaków, zapraszamy do współpracy. Najbardziej jednak potrzebna jest żywność. Dary można przynosić po południu do naszej parafii pw. MB Bolesnej przy ul. Radosnej 2. My to zabezpieczamy i posegregujemy. Gdyby ktoś chciał wesprzeć tę akcję finansowo (sam koszt transportu jest dość duży), można wysyłać pieniądze na konto parafialne (dostępne na stronie internetowej parafii) z dopiskiem: „Pomoc Polakom na Litwie” - mówi proboszcz. I przypomina, że dary zbierane są przez cały rok.

W sprawie przekazywania darów można też dzwonić (601 324 787).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy