Nowy numer 46/2018 Archiwum

Najpierw wybrany w Radomiu

Wicemarszałkiem Senatu RP IX kadencji został Adam Bielan, który wystartował z rekomendacji PiS jako przedstawiciel Polski Razem. W wyborach zdobył 77 912 głosów.

Choć urodził się w Gdańsku, to w wyborach wystartował w Mazowieckiem po raz drugi. Wcześniej stąd w 2009 r. skutecznie ubiegał się o reelekcję do Parlamentu Europejskiego. W rodzinnym mieście ukończył IX LO, a w Warszawie rozpoczął studia z zakresu stosunków międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej. Tego kierunku nie ukończył. Został absolwentem politologii.

Podczas studiów włączył się w działalność organizacji studenckich. Był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów (1996-1998), a później wiceprzewodniczącym międzynarodowej organizacji studenckiej European Democrat Students (1999-2000).

Po raz pierwszy w 1997 r. został posłem Sejmu RP III kadencji. Wystartował z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Był członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego (1998-2001) i Przymierza Prawicy (2001-2002). W 2002 r. ponownie został wybrany do Sejmu jako poseł IV kadencji. Startował wówczas z list Prawa i Sprawiedliwości i był rzecznikiem prasowym tej partii. Dwa lata później, startując z listy PiS w okręgu małopolskim i świętokrzyskim, wszedł do Parlamentu Europejskiego. W 2007 r. był jego wiceprzewodniczącym. W 2009 r. ponownie wszedł do Parlamentu Europejskiego, startując z list Prawa i Sprawiedliwości w okręgu mazowieckim.

W listopadzie 2010 r. wystąpił z PiS i przystąpił do ugrupowania Polska Jest Najważniejsza. Po zaledwie 4 miesiącach został z niego wykluczony. W 2014 r. przystąpił do ugrupowania Polska Razem (potem został jego wiceprzewodniczącym) i z jego list startował do europarlamentu. Tym razem bezskutecznie. W ostatnich wyborach parlamentarnych wystartował do Senatu z rekomendacji PiS jako przedstawiciel Polski Razem. Zdobył  77 912 głosów. Został wybrany wicemarszałkiem Senatu IX kadencji.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy