Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zmarł o. Zachariasz Jabłoński

W radomskim Wyższym Seminarium Duchownym wykładał teologię. Jako kierownik Katedry Mariologii Instytutu Teologicznego w Radomiu był promotorem prac magisterskich wielu dzisiejszych księży i katechetów świeckich.

Msza Święta pogrzebowa zostanie odprawiona w poniedziałek, 30 listopada o 11.00 w bazylice jasnogórskiej. Po niej nastąpi przeniesienie ciała zmarłego i złożenie w grobowcu paulińskim na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie.

Zachariasz (Szczepan) urodził się 16 1940 r. w Brdowie. W 1957 r.  wstąpił do Zakonu Świętego Pawła Pustelnika (ojcowie paulini). W 1964 r. przyjął święcenia kapłańskie. W latach 1966-69 studiował teologię pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam obronił doktorat. Habilitował się w 2000 r. Wtedy też podjął zajęcia w Radomiu, dojeżdżając systematycznie z Jasnej Góry.

Wśród wielu zadań, jakie podejmował w zgromadzeniu, była funkcja kronikarza sanktuarium na Jasnej Górze, udział w kapitułach zgromadzenia, praca w komitecie obchodów 600-lecia Sanktuarium Jasnogórskiego i wieloletnia organizacja  grup młodzieżowych Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej. W latach 2008-2014 był definitorem generalnym Zakonu Paulinów.

Wykładał teologię w seminariach ojców paulinów i karmelitów bosych. Od 2000 r. był wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz organizatorem i kierownikiem Katedry Mariologii Pastoralnej Instytutu Teologicznego UKSW w Radomiu. Promował rozprawę doktorską i 20 prac magisterskich. Był recenzentem 9 rozpraw doktorskich, jednej habilitacyjnej i profesorskiej. Autor i redaktor 41 pozycji książkowych oraz ponad 400 artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz Encyklopedii Katolickiej. Wielokrotnie przez długie lata prowadził rozważania podczas Apelu Jasnogórskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama