Adwentowy dzień skupienia katechetów świeckich wpisuje się w program formacyjny tych, którzy - ucząc religii - stanowią w większości kadrę nauczycieli katechezy z szkołach w diecezji radomskiej.
Barbara Madyś jest absolwentką teologii. Studiowała ten kierunek w Instytucie Teologicznym, działającym w gmachu radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Po studiach pracowałam na zastępstwie jako katechetka w gimnazjum w Starachowicach. Teraz uczę religii jako katechetka w gimnazjum w podradomskich Parznicach. Praca z młodzieżą gimnazjalną nie jest łatwa i wiedziałam to wcześniej. Ale jednocześnie właśnie ta praca przynosi wiele satysfakcji. Wielu uczniów chętnie bierze udział w wielu konkursach religijnych, a te nie są jakimś przymusem, ale ich dobrowolnym wyborem - mówi katechetka, zgadzając się, że w katechezie - podobnie, jak w matematyce, języku polskim czy geografii - nie każdy z gimnazjalistów ma być prymusem. - Chodzi o to, by moi uczniowie nawiązywali osobistą więź z Chrystusem. A takiej więzi oni nie nawiążą, gdy takiej bliskości z Chrystusem nie ma ich katecheta - zaznacza.
Artur Mazur jest katechetą od 8 lat. Pracuje w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Radomiu. Z dnia skupienia zabiera ze sobą katechetyczną prezentację multimedialną o kibicach. Zamierza przedstawić ją swoim uczniom. - Niejeden z nich to zagorzały kibic którejś z radomskich drużyn. To czasem rodzi napięcia i konflikty wśród uczniów. Mam nadzieję, że kupiony film, który pokażę moim uczniom, nie tylko ułatwi mi pracę, ale pomoże samym uczniom. Podczas spotkań formacyjnych szukam nowych materiałów - czy to książek czy filmów - bo to mnie po prostu interesuje i zdaję sobie sprawę, że kto się nie rozwija, ten się uwstecznia - mówi. Katecheta wskazuje też na spotkania z uczniami, którzy opuścili już mury szkoły. - Niejeden z nich, gdy się spotykamy, z radością mówi, że ja byłem jego katechetą. I to daje osobistą satysfakcję.
Gościem i konferencjonistą dnia skupienia był franciszkanin o. Emilian Gołąbek, wykładowca katechetyki i pedagogiki we franciszkańskim seminarium i na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. - Słuchaczom przybliżam temat miłosierdzia. To taka prerogatywa Boga, która pokazuje Jego niezwykłość, bo w istocie tam, gdzie powinna się pojawić kara, przychodzi Boże zmiłowanie, czyli miłosierdzie - mówi.
W dniu skupienia wzięło udział ok. 300 katechetów. W naszej diecezji pracuje ok. 500 świeckich nauczycieli religii. Mniej więcej 50 osób to osoby życia konsekrowanego - zakonnice i zakonnicy, a obok nich mniej niż 200 księży.
- Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej prowadzi pracę na trzech poziomach: metodycznym, szkoleniowym i formacyjnym. Adwentowe skupienie wpisuje się w ostatni z tych wymiarów. Oprócz adwentowego i wielkopostnego, katecheci spotykają się na regionalnych dniach skupienia - mówi ks. Dariusz Frydrych, pracownik Wydziału Katechetycznego.