Nowy numer 43/2020 Archiwum

Finaliści zaśpiewają z Haliną Kunicką

Trwają XVII Radomskie Spotkania z Kolędami i Pastorałkami „W hołdzie bp. Janowi Chrapkowi”. Przesłuchania wykonawców odbywają się w Domu Kultury Idalin. Najlepsi z najlepszych będą reprezentować nasz region podczas Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

- W tegorocznej XVII Edycji Spotkań z Kolędami i Pastorałkami „W hołdzie bp. Janowi Chrapkowi” bierze udział 111 wykonawców, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych - soliści, zespoły, duety, zespoły wokalno-instrumentalne, chóry. Reprezentują różne miejscowości południowego Mazowsza. Mamy wykonawców m.in. z Radomia, Białobrzegów, Sienna, Lipska, Przysuchy, Drzewicy. Ale nie ograniczamy się tylko do tego regionu, bo każdy, kto chce wystąpić w naszych spotkaniach, może to zrobić. Od 15 lat spotkania te są jednocześnie eliminacjami do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie - mówi Andrzej Byzdra, prezes Fundacji RaSKiP (Radomskie Spotkania z Kolędami i Pastorałkami).

Pierwsza edycja spotkań z kolędami i pastorałkami została zorganizowana z okazji wejścia w trzecie millenium. Wtedy nad Milenijnymi Spotkaniami z Kolędami i Pastorałkami honorowy patronat objął bp. Jan Chrapek. Zainteresowanie i zapotrzebowanie radomskiego środowiska lokalnego na tego typu imprezy sprawiły, że wciąż odbywają się ich edycje. Po tragicznej śmierci bp. Chrapka, od 2001roku impreza nosi nazwę Radomskie Spotkania z Kolędami i Pastorałkami pod hasłem "W hołdzie bp. Janowi Chrapkowi". Dzięki staraniom A. Byzdry impreza została zakwalifikowana, jako eliminacje do festiwalu będzińskiego. W 2006 roku, również dzięki staraniom A. Byzdry, została zarejestrowana Fundacja RaSKiP  w Sadzie Rejonowym w Warszawie.

- Chcemy w środowisku lokalnym, jak i ogólnopolskim, promować Radom, jako to miejsce, gdzie dzieciaki śpiewają kolędy i pastorałki. Jesteśmy jednym z 36 ośrodków eliminacyjnych w Polsce, na Ukrainie i na Białorusi. Najlepsi wykonawcy, którzy są od nas zakwalifikowani do Koncertu Galowego, dostają nagrody. Z kolei najlepsi z tych najlepszych reprezentują ten region radomski w Będzinie podczas finału międzynarodowego. Ten rok ma urodzaj na solistów. Były lata, gdy mieliśmy same zespoły i chóry. Solistów jak na lekarstwo. W tym roku na 111 wykonawców 85. to są soliści - dodaje A. Byzdra.

W czasie tej edycji w Radomiu wykonawców oceniają jurorzy w składzie: Jarosław Śledź ( przewodniczący jury, nauczyciel muzyki), Katarzyna Ziomek (doradca metodyczny Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, muzyk), Agnieszka Czerwińska-Łyżwińska (nauczyciel i muzyk), Grzegorz Molenda (muzyk i dyrektor Domu Kultury Idalin w Radomiu) i Marek Szczygielski (nauczyciel, muzyk).

Zuzanna Gallopeni, tak jak wszyscy wykonawcy, otrzymała okolicznościowy dyplom   Zuzanna Gallopeni, tak jak wszyscy wykonawcy, otrzymała okolicznościowy dyplom
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Z ośmioosobowym zespołem wokalnym na eliminacje przyjechała Anna Karolak z Domu Kultury w Skaryszewie. - Dziewczyny będą śpiewały trzy kolędy. Oprócz tego będą nas reprezentować dwie solistki - Patrycja Zawisza i Agnieszka Gola. W ubiegłym roku Agnieszka przeszła tu etap eliminacji, a podczas koncertu finałowego dostała bilet do Będzina. Tam śpiewała w finale - mówi.

Zuzanna Gallopeni przyjechała z Głowaczowa. Na eliminacjach w Radomiu jest po raz pierwszy, ale jak mówi, jest oswojona ze sceną. Lubi śpiewać i dużo występuje.

Wykonawcy z mniejszą lub większa tremą co chwilę dają pokaz swoich umiejętności na scenie. W czasie trzydniowych eliminacji jurorzy oceniają codziennie ponad 40 z nich. Ci najlepsi wystąpią podczas Koncertu Galowego w niedzielę 20 grudnia o 18.00, w Sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego, w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu przy ul. 25 Czerwca 70. Po koncercie poznamy nazwiska osób, które pojadą na finał festiwalu do Będzina.

Gościem specjalnym i gwiazdą tego wieczoru w szkole muzycznej będzie Halina Kunicka.
Organizatorami imprezy są: Fundacja Radomskie Spotkania z Kolędami i Pastorałkami pod hasłem „W hołdzie Ks. Bp. Janowi Chrapkowi”, Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 7 i Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 13 w Radomiu. Współorganizatorzy to Fundacja Danuty Błażejczyk „Apetyt na Kulturę” oraz Dom Kultury Idalin.

Chwilę przed występem zespół ze Skaryszewa z opiekunką Anną Karolak   Chwilę przed występem zespół ze Skaryszewa z opiekunką Anną Karolak
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama