Nowy numer 43/2020 Archiwum

Gdzie są jej granice?

Kościoły, parafie, dekanaty, sanktuaria i szlaki turystyczne - te i inne informacje znajdziemy na nowo wydanej Mapie Diecezji Radomskiej.

- To pierwsza tak duża i dokładna mapa naszej młodej diecezji. Cieszymy się, że udało się doprowadzić sprawę do końca, bo było bardzo dużo pracy, wiele konsultacji dotyczących granic, no i wyjazdów w teren, bo mapa w wersji składanej na odwrotnej stronie posiada całą galerię fotografii - mówi ks. prał. Edward Poniewierski, kanclerz kurii i jeden z inicjatorów wydawnictwa.

Mówiąc o wersjach, kanclerz wyjaśnia, że są one dwie: - Pierwsza wersja to wydruk mapy diecezji z naniesionymi granicami dekanatów i parafii. Obok kościołów są tam kaplice dojazdowe. To mapa nieskładana, bez wydruku na drugiej stronie. Można ją powiesić np. w kancelarii parafialnej. Wersja składana z przodu posiada tę samą mapę diecezji, co wersja pierwsza, a na drugiej bogato ilustrowanej stronie posiada wiele informacji o diecezji, jej patronie, najbardziej znanych i zabytkowych świątyniach oraz kompleksach sakralnych, jak np. radomska fara czy klasztor oo. cystersów w Wąchocku. Jest oczywiście katedra. Są wszystkie sanktuaria oraz Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny „Emaus” w Turnie. Autorem tekstów jest historyk ks. Rafał Piekarski, zdjęcia to dzieło ks. Leonarda Sadowskiego oraz Jerzego Kutkowskiego i Jana Kutkowskiego - opowiada ks. Poniewierski.

Druga strona mapy ma jeszcze jedną ważną propozycję, trzy szlaki turystyczne: Szlak kościołów według projektu arch. Stefana Szyllera, Szlak rodu Kochanowskich i Szlak zabytków architektury drewnianej.

- Mapa w dużej mierze powstała dzięki sponsorowi, firmie Vimex. Sponsor nie tylko zaangażował się w samo wsparcie, ale też wydatnie nas ponaglał, by dzieło doprowadzić do końca jak najszybciej. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelką pomoc - mówi kanclerz i dopowiada: - Muszę też dodać, że koło połowy stycznia, jeśli nie przeszkodzi atak zimy, przed katedrą stanie duża tablica z tą samą mapą, ale ponad trzykrotnie większą od wydrukowanej. Tablica będzie miała wymiary 3,6 na 2,5 m.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama