Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ad multos annos, Ekscelencjo!

Styczeń to ważny miesiąc dla bp. Henryka Tomasika. W tym miesiącu urodził się 70 lat temu. W styczniu został ochrzczony i przyjął święcenia biskupie z rąk św. Jana Pawła II. W styczniu obchodzi imieniny. Styczeń także, prof. Tadeusz Styczeń to promotor jego pracy doktorskiej.

Z okazji 70. rocznicy urodzin bp. Henryka Tomasika biskupi pomocniczy ogłosili specjalny komunikat. Oto jego treść:

Czcigodni Księża, Drogie Osoby Życia Konsekrowanego, Umiłowani Diecezjanie!

4 stycznia br. przypada 70. rocznica Urodzin Pasterza Diecezji, Księdza Biskupa Henryka Tomasika. 6 stycznia jest dniem, w którym wspominamy 23. rocznicę święceń biskupich udzielonych Dostojnemu Jubilatowi w Rzymie przez św. Jana Pawła II, zaś 19 stycznia wspominamy św. Henryka - Patrona Księdza Biskupa.

Dziękujemy Bogu za dar Osoby Dostojnego Pasterza i Jego posługę pośród nas. Niech dobry Bóg obdarza Księdza Biskupa obfitymi łaskami, zdrowiem i swoją opieką, a troska o Kościół Radomski niech przynosi wiele radości.

19 stycznia o 18.00 w radomskiej katedrze zgromadźmy się licznie na Mszy Świętej w intencji Księdza Biskupa Henryka wyrażając w ten sposób naszą wdzięczność za Jego życie i posługę oraz szczerą życzliwość wobec Dostojnego Jubilata i Solenizanta. Naszym darem dla Księdza Biskupa niech będzie modlitwa ofiarowana w tych dniach w Jego intencji.

bp Adam Odzimek

bp Piotr Turzyński

 

Henryk Tomasik urodził się 4 stycznia 1946 r. w Łukowie. Tam, po zdaniu matury w 1963 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Jako kleryk został wcielony do Jednostki Zmotoryzowanej w Kołobrzegu. Zwolniony ze służby wojskowej na skutek problemów zdrowotnych, wrócił do seminarium. 31 maja 1969 r. w katedrze siedleckiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk  bp. Jana Mazura. Jako wikariusz dwa lata pracował w parafii Radoryż Kościelny. W 1971 r. został skierowany na studia specjalistyczne z filozofii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam obronił pracę doktorską „Osoba jako byt i norma w filozofii kard. Karola Wojtyły” napisaną pod kierunkiem ks. prof. Tadeusza Stycznia.

Ks. Tomasik pracował w siedleckim seminarium jako wykładowca etyki, teodycei, filozofii religii, antropologii, psychologii i katolickiej nauki społecznej. W Siedlcach był także duszpasterzem akademickim. Dla studentów świeckich prowadził konwersatoria oraz spotkania modlitewne i biblijne. Był współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Siedlcach oraz organizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej. Organizował Podlaską Pielgrzymkę na Jasną Górę i był w niej przewodnikiem grupy akademickiej.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama