Nowy numer 47/2020 Archiwum

Wymagający papież

Jan Paweł II był wspaniałym wychowawcą. – Zwracał się do młodzieży w taki sposób, że jego słowa są aktualne nawet dzisiaj – mówiła jedna z laureatek.

Diecezjalny finał Olimpiady Teologii Katolickiej, któremu towarzyszy hasło: „Św. Jan Paweł II – wychowawca młodych pokoleń”, odbył się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego. – Bardzo nas cieszy, że nasza diecezja zawsze jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę osób biorących udział w olimpiadzie. W tym roku w etapie szkolnym wzięło udział prawie 900 uczniów z 47 szkół średnich naszej diecezji. Do Radomia przyjechały 84 osoby wytypowane w pierwszym etapie. Mieliśmy 7 laureatów – 5 osób otrzymało indeksy na KUL, a uczennice, które zdobyły trzy pierwsze miejsca, będą reprezentowały naszą diecezję w Łowiczu – mówi ks. Stanisław Piekielnik, wizytator katechezy, który ze strony Wydziału Katechetycznego kurii wraz z s. Elżbietą Gajowiak, metodykiem, czuwał nad przebiegiem olimpiady w naszej diecezji.

Dyplomy uczestnikom etapu diecezjalnego olimpiady i nagrody laureatom wręczali bp Henryk Tomasik i ks. Jarosław Wojtkun, rektor WSD. Bp Tomasik, zwracając się do młodzieży, mówił, że szczególnym znakiem pontyfikatu Jana Pawła II są Światowe Dni Młodzieży. – Był wspaniałym wychowawcą młodzieży, który potrafił też stawiać wymagania. Przypominał, że Jezus Chrystus jest nauczycielem dobrym, ale wymagającym. Takim nauczycielem wymagającym był także Jan Paweł II. Nie wahał się stawiać bardzo konkretnych wymagań – powiedział. – Panu Bogu dziękujemy za tę młodzież, która zaangażowała się w olimpiadę. Bardzo dziękuję duszpasterzom, księżom, katechetom, siostrom zakonnym, dyrektorom szkół, opiekunom i rodzicom za pomoc młodzieży i gratuluję młodym, bo wszyscy są laureatami tego konkursu.

Pierwsze miejsce zdobyła Małgorzata Jaroszek z VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. – Przygotowywałam się dosyć długo. Jestem zadowolona, że moja praca została doceniona. Nie spodziewałam się, że dostanę indeks – powiedziała. – Bardzo kocham papieża Jana Pawła II i wierzę, że on mi pomógł w skupieniu się w przygotowaniach do olimpiady i na teście. Test był dosyć trudny. Musieliśmy się zmierzyć z cytatami papieża, było dużo odniesień do Katechizmu Kościoła Katolickiego, do Deklaracji o Wychowaniu Chrześcijańskim, były też pytania dotyczące Światowych Dni Młodzieży.

Drugie miejsce zajęła Katarzyna Zielińska z tego samego liceum. Przyznała, że temat był jej bliski, ponieważ w gimnazjum brała udział w konkursach dotyczących nauczania papieża Polaka, ale też chodziła do SP im. Jana Pawła II. – Zachęcam rówieśników, by czytali teksty papieża. Jego nauczanie jest cały czas aktualne. Jan Paweł II zwracał się do młodzieży w taki sposób, że te słowa są aktualne nawet dzisiaj – powiedziała.

Laureaci:

1. Małgorzata Jaroszek, VI LO w Radomiu

2. Katarzyna Zielińska, VI LO w Radomiu

3. Natalia Bogatek, I LO w Opocznie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama