GN 32/2018 Archiwum

Prawo do wolności religijnej

Prof. Vincenzo Buonomo, promotor pracy doktorskiej obronionej na Uniwersytecie Laterańskim, podkreśla, że ks. Grzegorz Zieliński jest pierwszym studentem rzymskiej uczelni, który odważył się prowadzić badania z zakresu praw człowieka na amerykańskiej uczelni.

Ks. Zieliński jest kapłanem diecezji radomskiej. W 2006 r. ukończył studia teologiczno-filozoficzne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przy Instytucie Teologicznym w Radomiu. 27 maja 2006 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Zygmunta Zimowskiego, a po dwuletniej pracy w parafii Jednia-Letnisko rozpoczął specjalistyczne studia we Włoszech.

Nowo wypromowany doktor obojga praw - kanonicznego i cywilnego - podkreśla, że jest szczęśliwy, kiedy może uczyć się i dzielić swoją wiedzą prawną z innymi ludźmi. - Zasada równego traktowania i niedyskryminacji, zwłaszcza w dziedzinie prawa do wolności wyznania, znajduje się w sercu europejskiego modelu społecznego, jak i również modelu amerykańskiego. Tak wiele zostało zrobione na przestrzeni dziesięcioleci, kiedy członkowie Unii Europejskiej zgodzili się co do potrzeby podjęcia wspólnych działań na rzecz zapobiegania dyskryminacji, w szczególności ze względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, religię czy przekonania religijne. Pozostaje jednak jeszcze wiele do zrobienia. Zwalczanie dyskryminacji i ochrona godności osoby ludzkiej jest niesłychanie ważnym elementem działań zarówno Kościoła katolickiego, jak i przedmiotem polityki europejskiej i międzynarodowej - mówi ks. Zieliński.

Po wyjeździe do Włoch, w roku akademickim 2008/2009, ks. Zieliński studiował międzynarodową ochronę praw człowieka na Uniwersytecie Katolickim Sacro Cuore w Mediolanie. Od października 2009 r. studiował prawo kanoniczne i prawo cywilne w Instytucie Utroque Iure na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. W czerwcu 2013 r. uzyskał stopień licencjata rzymskiego w dziedzinie w dziedzinie obojga praw, pisząc pracę "La Lotta contro la discriminazione nel Diritto Europeo". We wrześniu 2013 r. rozpoczął studia doktoranckie, pracując nad zagadnieniem dziś niezwykle aktualnym z zakresu prawa do swobody wyznania w prawie międzynarodowym i w dziedzinie praw człowieka. W latach akademickich 2013-2016, zgodnie z sugestiami profesorów z Uniwersytetu Laterańskiego i akceptacją bp. Henryka Tomasika, prowadził pracę badawczą w Stanach Zjednoczonych, w Boston College Law School. Swoje badania nad pracą doktorską prowadził także na Catholic University of America w Waszyngtonie, Georgetown University w Waszyngtonie, The School for International Training (SIT) Graduate Institute w Brattleboro, VT, Worcester State University w Stanach Zjednoczonych oraz w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.

Efektem badań była praca doktorska z zakresu obojga praw pt. "The Right to Freedom of Belief: a Conceptual Framework" (Prawo do wolności wyznania: struktura konceptualna), obroniona na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Jak podkreślał prof. Buonomo, promotor pracy doktorskiej i dziekan Wydziału Prawa Cywilnego Uniwersytetu Laterańskiego, ks. Zieliński jest pierwszym studentem rzymskiej uczelni, który odważył się prowadzić badania z zakresu praw człowieka na amerykańskiej uczelni.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma