GN 32/2018 Archiwum

Tak im w duszy gra

"15 autorów - 15 charakterów -15 jakże bardzo odmiennych w interpretacji malowanych przez nich dzieł i każdy z ogromnym bagażem doświadczeń artystycznych" - napisała Eleonora Diener-Czuba w przedmowie do katalogu „Plener Malarski - Ożarów 2015”.

Ten wieczór w Radomskim Klubie Środowisk Twórczych i Galerii „Łaźnia” w Radomiu przy ul. Żeromskiego 56 należał do artystów plastyków i ich gości.

Artyści przyjechali z różnych stron Polski, a zgromadził ich wernisaż wystawy poplenerowej.

- Okazja do spotkania to te prace, które wiszą w galerii „Łaźnia”, które powstały na wyjątkowym plenerze. Od trzech lat wystawa poplenerowa jest organizowana w Radomiu. To dlatego, że jest taka siła sprawcza tego wydarzenia. Tą siłą jest Michał Budzisz, pracownik „Łaźni”, plastyk, radomska legenda, jeżeli chodzi o sztuki plastyczne - powiedziała Beata Drozdowska, dyrektor KŚTiG „Łaźnia”.

M. Budzisz jest najstarszym stażem pracownikiem „Łaźni” (od 1993 roku). Od zawsze kojarzony z projektowaniem i wykonywaniem scenografii przeróżnych imprez miejskich oraz wystaw obrazujących dokonania przede wszystkim lokalnych środowisk. Zajmuje się również ilustracją książkową, plakatem i grafika reklamową.

Budzisz, od kilku lat, razem z Dariuszem Stelmachem są ambasadorami środowiska radomskiego na ożarowskim plenerze. D. Stelmach jest członkiem ZPAP, Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich, Fotoklubu RP i Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Autor 24 wystaw indywidualnych , uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, plenerów malarskich i fotograficznych w kraju i za granicą. Prowadzi galerię Domu Kultury „Idalin” w Radomiu.

 Plener malarski w Ożarowie organizowany jest przez miejscowy Gminny Ośrodek Kultury im. A. Patkowskiego oraz Cement Ożarów Grupa Ożarów S.A.

W plenerze uczestniczyło 15 artystów: Andrzej Białecki, Maria Bobrowska, Michał Budzisz, Eleonora Diener-Czuba, Jan Drewicz, Lucyna Gozdek, Danuta Grabowska, Andrzej Kozera, Józef Machała, Nela Nelip, Jacek Ożóg, Dariusz Stelmach, Patrycja Sus-Lutyńska, Iga Święcicka, Barbara Wierzgała i Marian Sus - komisarz pleneru.

Jak mówią artyści, tam, na miejscu, spotykają się w twórczym klimacie gospodarstwa agroturystycznego państwa Sawickich w Nowem nad Wisłą, opodal Ożarowa.

Motywem przewodnim wielu obrazów były okoliczne pejzaże, pełne kwiecistych łąk i urokliwej, wiejskiej zabudowy. Te zawieszone na ścianach galerii pozwoliły obecnym poczuć wspomnienie lata.

Wśród gości tego wydarzenia był Sebastian Równy, dyrektor wydziału kultury UM w Radomiu.

  Królowały obrazy w kolorach lata
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
  Dariusz Stelmach (z lewej) i Józef Machała
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma