Nie robimy cudów. My naprawiamy

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna "Domowe Ognisko" rozpoczyna kolejny rok pracy. Przez 8 lat z jej porad skorzystało już kilka tysięcy osób. Przychodzą do poradni i pytają: "Czy mamy jeszcze szansę? Czy jeszcze coś z nas będzie?".

Specjalistyczna Poradnia Rodzinna „Domowe Ognisko” powstała z inicjatywy Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Radomskiej 14 grudnia 2007 roku. Powołał ją bp Zygmunt Zimowski. - Rozpoczynamy 9. rok działalności. Poradnia funkcjonuje dzięki zaangażowaniu diecezji radomskiej, która udostępnia pomieszczenie, a finansowana jest przez gminę Radom - mówi ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.

W „Domowym Ognisku” pracują specjaliści; wśród nich są psycholog, prawnik świecki, prawnik kanonista, doradca życia rodzinnego, pedagog i duszpasterz rodzin. Oprócz spotkań prowadzone są terapie: indywidualna, małżeńska, rodzinna i grupowa. - W naszej poradni nikt nie doradza rozwodów. Swoją działalność opieramy na katolickiej nauce o małżeństwie i rodzinie. Naszym celem jest ratowanie małżeństwa. Ludzie przychodzą i pytają: „Czy jeszcze mamy szansę? Czy jeszcze coś z nas będzie?” - wyjaśnia ks. Adamczyk.

Małgorzata Górka w poradni pracuje od początku jako doradca życia rodzinnego. - Na moje dyżury zgłaszają się narzeczeni przygotowujący się do sakramentu małżeństwa, osoby samotne, ale przede wszystkim małżeństwa, które przeżywają kryzysy czy trudności. Cieszę się, że przez te lata udało się pomóc wielu z nich. Niejednokrotnie wracają i mówią, że pomoc udzielona wystarczyła, żeby ich małżeństwo uratować - opowiada.

Andrzej Kurek, psycholog, uważa, że głównym problemem są relacje międzyludzkie, komunikacja interpersonalna. - Najwięcej osób zgłasza się z problemami rodzinnymi. W związkach często brakuje głębszych relacji i brakuje Boga - mówi.

Od początku w poradni pracuje pedagog Marzena Kopycka. - Zajmuję się głównie poradnictwem w zakresie rozwiązywania konfliktów małżeńskich, rodzinnych, doradztwem w przypadku trudności wychowawczych i tych jest najwięcej - wyjaśnia.

Do pedagoga zgłaszają się rodzice, którzy mają problemy wychowawcze ze swoimi dziećmi. Dużo jest małżeństw, które są w kryzysie „pustego gniazda”, kiedy dzieci są duże i zostają dwie dorosłe osoby, które od początku muszą się nauczyć być ze sobą, bo w tym czasie gdzieś się pogubiły. - Uważam, że kryzysy nie istnieją, że to jest tylko zakręt i trzeba poszukać nowych dróg. Rozwiązywanie konfliktów i trudności jest tak naprawdę bardzo łatwe. Trzeba tylko chcieć. Nie mamy tu czarodziejskiej różdżki, nie robimy cudów. Wszystko trzeba wypracować, a jest to możliwe. My jesteśmy od naprawiania - mówi M. Kopycka.

Swoje dyżury w poradni ma kanonista ks. Marcin Rogala. - Szczególnie zajmuję się kanonicznym prawem małżeńskim, doradztwem w zakresie stwierdzania nieważności małżeństwa, separacji, a jako duszpasterz stawiam sobie przede wszystkim za cel najpierw zbadanie sprawy, czy nie ma możliwości pogodzenia zwaśnionych małżonków. Wszyscy chcemy najpierw dopomóc w pogodzeniu stron, doprowadzić do ugody pomiędzy zwaśnionymi małżonkami czy rodzicami a dziećmi, szukamy możliwości pojednania w rodzinie.

Poradnia czynna jest od poniedziałku do piątku od 15.00 do 19.00. Każdego dnia przyjmuje inny specjalista. W poniedziałek - duszpasterz rodzin, we wtorek - psycholog, w środę - prawnicy (świecki w I, III, IV środę miesiąca, a kanonista w II), w czwartek - doradca życia rodzinnego, a w piątek - pedagog.

- Zdarzają się sytuacje, że ludzie potrzebują natychmiastowej pomocy. Są tak bardzo poranieni psychicznie, że zwlekanie ze spotkaniem choćby tydzień mogłoby jeszcze pogorszyć sytuację, więc przyjmujemy te osoby, nie patrząc tylko na 4 godziny naszej pracy, a gdy potrzeba także w soboty - mówi ks. Adamczyk.

Poradnia „Domowe Ognisko” siedzibę ma w Radomiu przy ul. Malczewskiego 1 (telefon 48/ 383 66 52, e-mail: poradnia@radom.opoka.org.pl, strona: www.spr.radom.opoka.org.pl).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..