Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tylko takim sędziować!

W piłkę nożną w 103 drużynach zagrało ponad 1000 ministrantów. W kwietniowych finałach zmierzą się 24 drużyny.

Rozgrywki, które wyłoniły finalistów jubileuszowych mistrzostw, odbyły się w 6 halach sportowych rozsianych po diecezji: w Mirowie, Wierzbicy i Opocznie oraz w kolejnych trzech w Radomiu. – Piłkarskie zmagania wyrabiają w ministrantach ducha rywalizacji, ale też działania w jednej drużynie. Z kolei fakt bycia ministrantem uczy piłkarzy, bo niejeden z nich ćwiczy w piłkarskim klubie, uczciwości i postawy fair play – mówią duszpasterze, podkreślając wychowawczą rangę takiego turnieju. Organizowane w tym roku po raz 15. mistrzostwa miały rok temu niespodziewaną przerwę.

Udało się je szybko reaktywować dzięki sprawnemu komitetowi, na czele którego stanął ks. Tomasz Herc, diecezjalny duszpasterz ministrantów i osobisty sekretarz bp. Henryka Tomasika. W sprawę zaangażowali się duszpasterze, którzy od dawna znani są w diecezji ze swoich sportowych, a szczególnie piłkarskich pasji: ks. Krzysztof Bochniak, wikariusz parafii w Wierzbicy, ks. Daniel Glibowski, wikariusz w parafii pw. św. Brata Alberta w Radomiu, ks. Michał Michnicki, wikariusz w radomskiej parafii pw. św. Łukasza, ks. Ireneusz Szustak, wikariusz w parafii pw. św. Bartłomieja w Opocznie, i ks. Adam Włodek, wikariusz parafii w Jastrzębiu.

– Spotkaliśmy się kilkakrotnie u ks. Herca, a potem każdy z nas w swoim rejonie zaczął przygotowania. Zorganizowanie hali, szukanie ludzi do współpracy, zatroszczenie się o pamiątkowe puchary, dyplomy, wodę itd... – wylicza ks. Michnicki. Już dziś, jako patron medialny imprezy, zapraszamy na finały. – Odbędą się one 23 kwietnia w Radomiu. Wezmą w nich udział 24 drużyny (po 8 w kategoriach: podstawówki, gimnazja i szkoły średnie). Najpierw wszyscy spotkają się w katedrze o 9.00. Tam Mszy św., do której będzie służyć kilkuset ministrantów-piłkarzy, będzie przewodniczył bp Tomasik. A potem zawody zostaną rozegrane w halach sportowych trzech liceów: im. R. Traugutta, J. Kochanowskiego i D. Czachowskiego – informuje ks. Glibowski.

A jak sędziuje się ministranckie mecze? Tak to podsumowuje Dariusz Wnuk, sędzia z Wydziału Sędziowskiego Radom, który był arbitrem eliminacji rozegranych w hali PG nr 22 w Radomiu: – Tylko takim sędziować! Pełna kultura na boisku, gra zasadniczo fair play, a po faulach przeprosiny. Oby tak było także podczas finałów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama